Mestské múzeum a galéria v Holíči
Kontaktné údaje
Adresa múzea: Zámocká 391/2, 908 51, Holíč
Adresa galérie: ul. Bernolákova 3, 908 51 Holíč
https://www.holic.sk/turisticke-centrum/turisticke-miesta-v-meste/holicsky-zamok/
Turisticko-informačné centrum, Zámocká 2: +421 907 657 884 (apríl – september)
E-mail: tikholic@holic.sk
V období mimo letnej turistickej sezóny (október - apríl) je zámok a Mestské múzeum zatvorené.
Info o prehliadkach: www.holic.sk/turisticke-centrum/turisticko-informacne-centrum-tic
História-popis
Múzeum v Holíči bolo otvorené v roku 1992 ako vysunutá expozícia Záhorského múzea v Skalici, ktorá zahŕňala zbierku keramiky. Nachádzalo sa v jednej z historických manufaktúrnych budov, ktoré dal v roku 1755 postaviť František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie.
V roku 2005, kedy si mesto Holíč pripomenulo 800 rokov od prvej písomnej zmienky o Holíči, vtedajšom Wyware, prešlo múzeum zásadnou premenou.
V roku 2009 prišlo k schváleniu štatútu Mestského múzea v Holíči, ktorého zriaďovateľom sa stalo mesto Holíč. V tomto istom roku bolo múzeum zapísané do Registra múzeí a galérií, ktorý vedie Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. V roku 2010 bolo múzeum presťahované do novoopravenej časti Holíčskeho zámku, kde je v súčasnosti situované.
V roku 2012 bol schválený Mestským zastupiteľstvom v Holíči nový štatút Mestského múzea a galérie v Holíči. Dôvodom na zmenu štatútu bolo rozšírenie Mestského múzea v Holíči o galériu.
Holíčsky zámok
Zámok bol za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásený v roku 1970. Jeho dnešný neskorobarokový vzhľad je výsledkom prestavby renesančnej protitureckej pevnosti na reprezentačné letné sídlo cisársko - kráľovskej rodiny Habsburgovcov. Trojpodlažná obytná budova, pôdorysne riešená do tvaru písmena „U“ je obohnaná mohutným dvojnásobným systémom hradobného múru a priekopy, za ktorými pokračoval rozsiahly ohradený park zničený po roku 1919. V 20. storočí však nemal zámok šťastný osud, interiér sa značne poškodil a dlhé roky zámok nebol prístupný verejnosti. V súčasnej dobe však priestory zámku opäť ožívajú. Mesto Holíč využíva zámok počas letnej turistickej sezóny predovšetkým na rôzne spoločenské a kultúrne podujatia. Skutočnosťou je, že z pôvodnej bohatej výzdoby miestností zámku sa zachovali prakticky len dve - kaplnka a tzv. Čínska sála. Čínska sála sa nachádza v strednej časti prvého poschodia. Jej steny pokrývali tapety z pravej kože, ktoré sú z dôvodu ich ochrany a zachovania demontované. Anonymný autor na tapetách zobrazuje čínsku krajinu z obdobia dynastie Ming.
Najstaršie zistené osídlenie lokality zámku je datované od druhej polovice 12. storočia. Doložené je torzami sídliskových objektov na akomsi vyvýšenom výbežku - poloostrove, ktorý bol od východu voľne prístupný. Tieto prírodné danosti využili prví obyvatelia areálu pri budovaní opevnenia, ohraničujúceho plochu zhruba 57 x 39 metrov.
Expozície
Mestské múzeum v Holíči má vlastivedný charakter a zameriava sa na dokumentáciu dejín, etnografiu mesta, umeleckú oblasť a osobnosti, ktoré sa tu narodili a pôsobili. V mestskom múzeu sa nachádza expozícia cechov a remesiel. Predmety predstavujú dary od niekoľkých darcov. Najväčšiu časť múzeu daroval Jaroslav Prilučík, ktorý bol mäsiarsky majster. Súčasťou expozície sú repliky výrobkov holíčskej fajansy a makety historických objektov mesta, ktorých autorom je Jozef Kuruc. Je tak možné vidieť zámok a jeho vtedajší areál, pamiatky mesta Holíč. Celým priestorom múzea nás sprevádzajú obrazy, ktoré do múzea daroval holíčsky neprofesionálny maliar Otto Kroupa. Na svojich obrazoch zachytáva najstaršie časti mesta - Betlehém, Chalupy, kaplnku sv. Floriána, Loretánsku kaplnku, kostoly, židovskú synagógu, Veterný mlyn a zámok, letné sídlo rodiny Habsburgovcov.
Dôležitou súčasťou múzea sú kópie rytín z roku 1801 od majstra Leopolda Schmalhofera, na ktorých je vyobrazený Holíč a Holíčsky zámok.
Mestské múzeum bolo v roku 2012 rozšírené o ďalšie priestory a to priestory galérie v budove bývalej manufaktúry na výrobu fajansy. Tieto priestory sú vhodné pre výstavy obrazov, fotografií a rôznych iných umeleckých diel.