Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede
Kontaktné údaje
Žltý kaštieľ
Múzejná 2, 929 01 Dunajská Streda
Tel.: +421 31 552 24 02
E-mail: zmds@zupa-tt.sk
Www: https://zmds.eu/
Otváracie hodiny
Utorok - piatok: 9.00 - 12.00, 13.00 - 17.00
Sobota: 10.00 - 12.00, 13.00 - 16.00
Možnosti vstupu, vstupné
Deti (do 6 rokov): 0,50 EUR
Študenti, žiaci: 1,00 EUR
Dospelí: 2,00 EUR
Dôchodcovia: 1,00 EUR
Rodinné vstupné (2 dospelí, 2-4 deti): 5,00 EUR
Držiteľ karty ZŤP: zdarma
Držiteľ karty ZMS: zdarma
Fotografovanie: 5,00 EUR
Prístup pre vozičkárov: ÁNO
História-popis
Žitnoostrovské múzeum vzniklo 1. júla 1964 a sídli v tzv. Žltom kaštieli. Nadviazalo na tradície múzea, ktoré v roku 1927 založil v Šamoríne Antal Khin. V múzeu sú stále expozície etnografického a archeologického charakteru. Budovu tzv. Žltého kaštieľa dal postaviť v 18.-tom storočí Miklós Kondé, varadínsky biskup. Stavbu dokončili v roku 1770, ale začiatkom 19.-teho storočia ju klasicisticky upravili.
Vedľa kaštieľa bola v roku 1986 otvorená výstavná sieň, kde sa ročne usporiada 9 - 10 umeleckých výstav. V roku 2015-2016 sa uskutočnila komplexná rekonštrukcia výstavného pavilónu. Zároveň sa uskutočnila rekonštrukcia vonkajšieho oplotenia a taktiež revitalizácia parkových priestorov múzea, v rámci ktorej boli vybudované spevnené chodníky, pódium, lavičky a realizované parkové úpravy zelene.
Expozície
Stála expozícia dnes pozostáva z 11 tematických celkov. Je tu časť archeologická a paleontologická, historická a národopisná.
Archeologická a paleontologická expozícia, otvorená v roku 1990, predstavuje prehistorické archeologické a paleontologické nálezy z územia okresu.
Historické expozície sú rozdelené do niekoľkých celkov, ako napr. historické zbrane, bytová kultúra šľachty, alebo pamätná izba Ármina Vambéryho - orientalistu, cestovateľa a vedca.
Národopisná časť je zastúpená sedliackou kuchyňou s tradičným zariadením, vrátane otvoreného ohniska. Túto časť zastupuje aj tzv. čistá izba a izba z Martoviec.
Informácie
Reštaurovanie keltského člna bolo ukončené
Výnimočne hodnotnou kultúrnou pamiatkou je zbierkový predmet z fondu Žitnoostrovského múzea, ktorého reštaurovanie sa podarilo úspešne zrealizovať. Ide o vzácny archeologický nález, keltský čln, ktorý je zhotovený z jedného kmeňa dreva, pričom jeho vznik sa datuje do obdobia 4. - 3. storočia p.n.l.
Nález člna sa dostal do zbierky múzea v roku 1982, kedy bol objavený v lokalite Košariská pri Šamoríne. V roku 2016 sme oslovili prof. Mgr. Petra Bartu, PhD., archeológa z Katedry archeológie FF Univerzity Komenského v Bratislave, a požiadali sme o spoluprácu pri absolútnom datovaní člna na základe analýzy letokruhov, tzv. dendrochronologickým výskumom. Následne spoločnosť Radiocarbon Dating Services Miami v USA potvrdila uhlíkovou metódou 14C výsledky tunajších dendrochronologických testov.
Je to veľmi cenný nález. Finančnú podporu na jeho konzervovanie a reštaurovanie múzeum získalo v rokoch 2020 a 2021, v tom istom roku sa podarilo reštaurátorské práce aj ukončiť. Odborné práce vykonal pracovný tím pod vedením Mgr. Františka Šmigrovského, reštaurátora – špecialistu.
Na jar roku 2022 sa obnovený a zreštaurovaný keltský čln vrátil do múzea a odvtedy je trvalou súčasťou paleontologicko-archeologickej časti stálej expozície múzea na prízemí Žltého kaštieľa. V interiéri je vystavený a aranžovaný na štrkovom podklade, priestor tematicky dopĺňa akrylonová stena s farebnou fototapetou, ktorá imituje pestrú dunajskú prírodu Žitného ostrova.
Náklady na realizáciu konzervátorských a reštaurátorských prác sa vyšplhali na 8 900 EUR. Realizáciu projektu na reštaurovanie keltského člna – monoxylu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.