Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici
Fragmenty z histórie kaštieľa Machatka
Výstava k 40. výročiu Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici
- historické fotografie, úžitkové a dizajnové artefakty z historického kaštieľa, mobiliár z čias, kedy bol kaštieľ obývaný, info-panel, katalóg
Koncepcia výstavy: Roman Popelár, Božena Juríčková, Eliška Šefčíková
Otvorenie výstavy: 29.11. (piatok) 2024 o 17.00
Hudobní hostia: Sisa Michalidesová – flauta, Pavol Bereza – gitara
O výstave
Výstava je reakciou na dlhoročný dopyt návštevníkov galérie po udalostiach, ktoré predchádzali vzniku našej inštitúcie. Často išlo a ide o ľudí, ktorí do galérie zavítajú náhodne, po prvýkrát – či už ako turisti alebo návštevníci vernisáže a stručné informácie na kovovej tabuli vo foyeri či v skromnom „bilténiku“ im nestačia. Zvlášť po pandémii počet takýchto záujemcov narastá. Nie každý návštevník žije v Senici a okolí, nie každý Seničan má záujem o kaštieľ a jeho históriu, no otázky a príležitosť nadchádzajúceho výročia založenia Záhorskej galérie nám dali podnet pokúsiť sa o experimentálny krok a aspoň na malom priestore predstaviť obrazy, ktoré pred mnohými desaťročiami zdobili izby kaštieľa, originálny mobiliár, ktorý zapĺňal priestory izieb posledných jeho obyvateliek, či drobné úžitkové a dizajnové objekty, ktoré im robili radosť. Ide o úlomky z histórie siahajúcej prevažne do prvých dvoch povojnových dekád, teda 50. a 60. rokov 20. storočia, aj keď viaceré vystavené artefakty sú podstatne staršie. Je známe že interiér kaštieľa v pol. 19. storočia vyhorel, takže pôvodné zariadenie a výzdoba sa nezachovali. Aj túto malú vzorku histórie môžeme vystaviť len vďaka spolupráci s MUDr. Adriánom Nečasom, ktorý nám exponáty zapožičal a samozrejme – aj vďaka spolupráci s Jánom Petrom a Jánom Hromekom, ktorí nám poskytli, popri cenných informáciách, aj negatívy originálnych záberov kaštieľa za posledných cca. 100 rokov. Tie vo zväčšenej podobe tvoria druhú časť expozície vo foyeri.
Ide o jednu z dvoch výstav naplánovanú k 40. výročiu založenia Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici. Vnímame ju ako prvý krôčik k budúcej rozsiahlejšej prezentácii, ktorá by vychádzala z výskumu a textov PhDr. Petra Brezinu. Jeden súborný – o histórii galérie – je súčasťou výročného dvojjazyčného katalógu k činnosti galérie v rokoch 2014 – 2024.
Záhorská galéria Jána Mudrocha - fotografie z aktuálnej výstavy
Vladimír Kovařík: Min-I-Mal
Vladimír Kovařík: Min-I-Mal
Vladimír Kovařík: Min-I-Mal
Vladimír Kovařík: Min-I-Mal
Vladimír Kovařík: Min-I-Mal
Vladimír Kovařík: Min-I-Mal
Vladimír Kovařík: Min-I-Mal
Vladimír Kovařík: Min-I-Mal
Vladimír Kovařík: Min-I-Mal
Vladimír Kovařík: Min-I-Mal
Vladimír Kovařík: Min-I-Mal
Kontaktné údaje
Sadová ul. 619/3, 905 01 Senica
Tel.: +421 34 651 29 37
E-mail: zahorskagaleria@zupa-tt.sk
Www: www.zgjm.sk
Informácie
OvZP - zmluvy, faktúry, objednávky
Otváracie hodiny
pondelok - piatok: 9:00 - 17:00
sobota: zatvorené
nedeľa: 13:00 - 17:00
- posledný vstup o 16:45
možnosti vstupu/vstupné
https://www.zgjm.sk/kontakt/vstupne/
História-popis
Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici bola zriadená k 1. decembra 1984, nachádza sa v najzápadnejšom slovenskom regióne na Záhorí. Sídli v neskorobarokovom kaštieli Machatka z roku 1760, ktorý projektoval viedenský architekt F. A. Hillebrandt. Galéria je orientovaná na súčasné vizuálne umenie a umenie 20. storočia, pričom dominancia spočíva na regionálnych väzbách, na ich exaktnej dokumentácii a zhodnocovaní. Obsiahly regionálny program inštitúcie dopĺňajú výstavy domácich i zahraničných vizuálnych umelcov. Zriaďovateľom Záhorskej galéria Jána Mudrocha v Senici je Trnavský samosprávny kraj.
Expozície
Majestátna neskorobaroková budova, v ktorej galéria sídli má v priľahlom parku štyri sochárske diela, ktoré tvoria stálu exteriérovú expozíciu inštitúcie. Sú výsledkom dvoch ročníkov sochárskych sympózií realizovaných v roku 2009 a 2014 v kurátorskej koncepcii Mgr. Dany Janáčkovej.
Milan Flajžík Zmena rytmu, 2009, kolorovaný dub, v. 403 cm
Socha je ďalšou alternatívou zaujatia pôvodným zakrivením dreva.
Monumentalizácia kompozície píše príbeh o viacerých dejstvách: rytmicky radené tvaroslovie v dramatickom oblúku, expresívna nadsádzka kontrastu základného tvaru a detailu rozmerovo stupňovaného, haptické protirečenie konvexných a konkávnych plôch, hra svetla a tieňa, ľahké lazúrové prekrytie s výrazným farebným akcentom.
Miroslav Mládenek Duša, 2009, kolorovaný dub, v. 485 cm
Opakovaná komunikácia s vánkom v podobe ďalšej variácie kinetickej plastiky.
Trvalá fascinácia drevom, jeho štruktúrami, výrazovými a tvarovými možnosťami.
Meditatívno – lyrický, maximálne sústredený hlboký ponor do čistej, krehkej a odhmotnenej podstaty, do magického teritória samotnej duše.
Utíšená hra esencií, tiché, jemné vlnenie štruktúr, farieb i vôní.
Zdeněk Tománek Od – lúčenie, 2009, dub, 506 x 397 cm
Plastická kompozícia kontrastov hmôt monumentálnych a až giacomettiovsky krehkých. Účasť kreativity so silnou expresívnou citovou aj pocitovou základňou.
Márne hľadanie medziľudskej komunikácie, priestorovo otvorený dialóg diela s členitým tvaroslovím sa skončil. Rozloženie hmôt zastalo v napätej statike dynamického prejavu robustného základu a krehkej dejovej nadstavby.
Ľubica Kainová Kvet, 2014, buk, v. 220 cm
Samotnej témy sa autorka zhostila cez prizmu vizuálneho symbolu. Tvaroslovie jej sujetového výberu vychádza z prírody, konkrétne z rastlinnej ríše. Priestorovo otvorená hmota hornej časti, vo vnútornej strane s výrazným plastickým reliéfom, evokuje tvar semienka slnečnice a svojím prevedením zároveň plní aj funkciu úžitkovú ako krmidlo pre vtáky. Tento hraví príbeh stavia na jednoduchom geste, individuálnej úvahe, poézii i rukopise s dominantným vyznením prírodného dreveného materiálu.
Galéria celoročne organizuje odborné výklady k výstavám pre školy, podľa požiadaviek a na základe dohôd so základnými a strednými školami v meste a regióne.