Vlastivedné múzeum v Galante
Príbeh fajky
Vo Vlastivednom múzeu v Galante dňa 11. decembra 2024 o 17:00 hodine otvárajú výstavu o histórii a druhov fajok. Výstava s názvom Príbeh fajky bude sprístupnená verejnosti do 22. marca 2025. Múzejníci počas februára a marca plánujú aj zaujímavé sprievodné podujatia.
„Cieľom výstavy je ukázať zaujímavú históriu fajok a kultúru fajčenia fajok“ – hovorí kurátorka výstavy, Margaréta Novák. Nálezy z mayskej a inkskej kultúry svedčia o tritisícročnej histórii fajčenia fajok. V Európe Gréci, Rimania, Germáni, Kelti aj severné kmene používali fajku. Poznáme viac osobností z histórie – politikov, vedcov, spisovateľov, hercov, ktorí radi fajčili fajku: Amundsen, Einstein, Hemingway, Tolkien alebo Schwarzenegger. Fajka je často charakteristickým prvkom pre postavy v románoch, filmoch aj rozprávkach: Maigret, Gandalfa a Popeja si nemôžeme predstaviť bez ich typických fajok.
Výstava s názvom Príbeh fajky vo Vlastivednom múzeu v Galante sa uskutoční v spolupráci s Fajkovým klubom Nitra a s regionálnym zberateľom, Dr. Andrejom Szalaym. Spolu prezentujú na výstave niekoľko stoviek fajok. Vernisáž výstavy sa uskutoční 11. decembra 2024, v stredu o 17:00 hodine. Na výstavu nadväzujú zaujímavé sprievodné podujatia: vo februári prednáška o histórii fajok, v marci prezentácia fajčenia fajok a zavedenie záujemcov do zákulisia súťaže v pomalom fajčení spojené s ochutnávkou a skúškou fajčenia fajky.
Kontaktné údaje
Hlavná ul. 976/8, 924 00 Galanta
Tel.: +421 31 780 55 35
E-mail: vlast.muzeum.ga@zupa-tt.sk
Www: www.muzeumgalanta.sk
Otváracie hodiny
utorok - piatok: 9.00 - 17.00
sobota: 13.00 - 17.00
Možnosti vstupu, vstupné
Základné vstupné: 4 €
Študenti (ZŠ, SŠ, ISIC, EURO 26) a dôchodcovia: 2 €
Viac tu: https://www.muzeumgalanta.sk/kontakt/vstupne/
História-popis
Prvý podnet na založenie múzea v okrese Galanta dal vlastivedný krúžok, ktorý si utvorili miestni učitelia v roku 1958. Rada ONV s platnosťou od 1. apríla 1969 zriadila Okresné vlastivedné múzeum v Galante (od 1. januára 1990 Vlastivedné múzeum). Od roku 1970 sídlilo v Neogotickom kaštieli v Galante. Kaštieľ, rodové sídlo Esterházyovcov, bol postavený na starších základoch a prestavaný v roku 1860 podľa vzoru romantickej anglickej tudorovskej gotiky. Od roku 1986 sa začala jeho rekonštrukcia, v ktorej sa od roku 1990 nepokračuje, preto múzeum získalo dočasné sídlo v strede mesta v budove bývalej banky. Táto jednoposchodová stavba s pôdorysom v tvare písmena U bola postavená na začiatkom 20. storočia. Okrem múzejných pracovísk sú tu aj výstavné priestory.
Múzeum sa špecializuje na dokumentovanie dejín mlynárstva v povodí Malého Dunaja a dolného toku Váhu.
Expozície
Expozícia Hlavná ul.
Expozícia Mestská bytová kultúra predstavuje dve kolekcie historického nábytku, ktoré sú datované do konca 19. a začiatku 20. storočia. Sú produktom presne neurčenej stolársko-remeselnej dielne Rakúsko-Uhorska a reprezentujú štýl bývania vyššej spoločenskej triedy.
Expozícia Sakrálne pamiatky tvorí predmety, ktoré boli jednak súčasťou zariadenia chrámu ako aj drobné ľudové plastiky cirkevného charakteru. Vystavené diela zaraďujeme do 18. - 19. storočia, ktoré svojím umeleckým stvárnením dokumentujú súdobú kultúru regiónu.
Expozícia Tradičná ľudová kultúra galantského regiónu ponúka výber z bohatej etnologickej zbierky múzea, prostredníctvom ktorého predstavuje rôznorodosť spôsobu života ľudu na našom území počas posledných 200 rokov. Z hľadiska charakteristických znakov tu môžeme rozoznať menšie regióny s príznačnými prvkami miestnych tradícii v oblasti hmotnej a duchovnej kultúry. V rámci expozície sú prezentované nasledovné mikroregióny: obce Šoporňa a Pata, Abrahám a okolie, Veľký Grob a okolie, územie obývané prevažne maďarským etnikom a Slovenský Komlóš a okolie. Predstavujeme významné pamiatky z oblasti ľudového bývania, tradičného ľudového odevu, ľudového a sakrálneho umenia, ľudových remesiel a domácej výroby.
Expozícia Lekáreň prináša zariadenie lekárne, ktoré pochádza z roku 1909. Spája sa s menom lekárnika Ernesta Ulreicha, rodáka z Pustých Úľan, ktorý vyše 50 rokov vykonával svoje povolanie najprv v Bratislave a neskôr v Mostovej a v Galante.
Expozícia Výtvarní umelci regiónu zastupuje zbierku umeleckej histórie a predstavuje diela rôznych výtvarných techník.
Expozícia Mlyny a mlynárske remeslo nás informuje o histórii mlynárskeho remesla od kamenného žarnova až po umelé mlyny v galantskom regióne.
Expozícia Archeologická lokalita Gáň-Brakoň v krátkosti podáva obraz o nálezoch archeologického výskumu v roku 2007, ktorý dokumentuje bohaté osídlenie tohto regiónu od neolitu cez staršiu a mladšiu dobu bronzovú až po sťahovanie národov (5. storočie).
Nová expozícia výtvarného umenia vo Vlastivednom múzeu v Galante
Od polovice mája 2016 sa vo Vlastivednom múzeu v Galante nachádza nová expozícia výtvarného umenia, ktorá obsahuje diela Antona Dubrovského (*1915 - †1982), rodáka zo Šoporne. Výber z tvorby tohto plodného, hoci menej známeho autora predstavuje 11 obrazov zobrazujúcich prevažne obyvateľov Šoporne, ale námetom preňho bola aj príroda v povodí Váhu. Prevládajúca technika vyhotovenia vyobrazení je pastel. Dva z exponovaných obrazov nie sú súčasťou zbierkového fondu múzea, v ktorom sa celkovo nachádza 21 diel od Antona Dubrovského, ale pochádzajú od súkromného zberateľa, pričom jeden je požičaný a druhý darovaný.
(historik VMGa Mgr. Daniel Libárik)
Renesančný kaštieľ
Expozícia meštianskeho bývania z konca 19. storočia predstavuje ukážku nábytkovej tvorby a zariadenia meštianskeho interiéru v znamení pseudoslohov 19-20. stor. až po secesiu.
Expozícia Miestopis Galanty a okolia podáva históriu mesta od najstarších hmotných dokladov cez archívne pramene až po rekonštrukciu objektu renesančného kaštieľa.
Dom ľudového bývania, Matúškovo
Dom ľudového bývania, Veľké Úľany
Expozícia Najstaršie dejiny regiónu Veľká Mača - archeologická výstava sa nachádza v Obecnom múzeu vo Veľkej Mači.
Informácie: +421 31 785 81 21 (Obecný úrad Veľká Mača)
Otvorené: Po-Pi: 8.00 - 15.30
Vstupné bezplatné
Múzejno-pedagogická činnosť Vlastivedného múzea v Galante
Vlastivedné múzeum v Galante sa svojím poslaním a činnosťou usiluje o zachovanie, ochranu a rozvoj kultúrneho dedičstva s vedomím povinnosti chrániť a zveľaďovať nenahraditeľné kultúrne hodnoty regiónu Galanta. Návštevníkov čakajú stále expozície aj tematické výstavy v novovybudovaných priestoroch múzea.
Vlastivedné múzeum ponúka pre školské skupiny vzdelávacie programy, tvorivé dielne a iné múzejno-pedagogické činnosti. Cieľom týchto aktivít je spestriť návštevu v múzeu. Jednotlivé programy boli vyskúšané počas letných táborov a mali sme veľmi dobré odozvy. Riaditeľka CVČ – Spektrum Galanta, Mgr. Beáta Reisingerová povedala o letných táboroch v múzeu: „Všetky aktivity, ktoré pre nás pracovníci múzea pripravili, boli výborne organizačne zabezpečené a hlavne pre deti veľmi zaujímavé a zároveň poučné.“
Od polovice októbra sme sa rozhodli tieto múzejno-pedagogické programy dať do pozornosti aj základným školám. Učitelia si môžu vybrať zo širokej ponuky programov:
Prehliadka spojená s veselými hrami je forma odovzdania poznatkov, pri ktorom pripravujeme pre deti oživenie prostredníctvom rôznych hier a aktivít priamo v danej expozícii. Pomocou neho si deti ľahšie zapamätajú nové informácie a cítia sa v múzeu lepšie.
Hľadanie pokladu je hra plná dobrodružstiev, v ktorej deti hľadajú poklad po celom múzeu. Dobrodruhovia v skupinách spoločne rozmýšľajú nad dômyselnými úlohami, rozvíjajú tak logické myslenie, kreativitu a schopnosť pracovať v skupine. Vyvrcholením hry je natrafenie na šibalského kľučiara, ktorý otvorí trezor s vytúženým pokladom.
Mám rád múzeum! je hra v skupinách, kde v prvej časti sa zameriavame na vedomosti získané v múzeu. Správne odpovede na kvízové otázky deťom prinášajú hodnotné mince, ktoré neskôr môžu použiť pri riešení ďalšej úlohy. V druhej časti si deti preskúšajú fotografickú pamäť, pretože budú musieť poskladať mini mapu múzea.
V rámci tvorivých dielní deti rozvíjajú svoju zručnosť a tvorivosť. Ponúkame rôzne tvorivé dielne, napr. servítkovú techniku, maľovanie na sklo alebo na kamene, rôzne papierové techniky, maľovanie pieskom atď.
Tradičnými spoločenskými hrami chceme deťom ukázať, že aj v dobe, keď ešte neexistovali mobilné telefóny a počítače, sa dalo tiež zabaviť. Dreveným koňom, „sedliackym tenisom“, bubnovou hrou a mnohými ďalšími tradičnými hrami deti získajú pekné spoločné spomienky.
Kvízy pripravujeme vždy k tematickým výstavám. Deti jednotlivo, či v skupinách odpovedajú na otázky týkajúce sa výstavy, a tak bez strachu zo zlej známky hľadajú správne odpovede.
Otváracie hodiny pre vzdelávacie programy: utorok – piatok: 9:00-15:30 hod.
Bližšie informácie a objednanie programu: Tel.: +421 31 780 55 35, e-mail: vlast.muzeum.ga@zupa-tt.sk.