Turčianska galéria v Martine

Kontaktné údaje

Daxnerova 2, 036 01 Martin
Tel.: +421 43 422 44 48
E-mail - sekretariát: turcianskagaleria@vuczilina.sk
Www: www.turiecgallery.sk

GPS: N49°3’46” E18°55’14”

Otváracie hodiny

utorok - piatok: 9:00 – 17:00
sobota - nedeľa: 11:00 - 17:00

Možnosti vstupu, vstupné

Základné vstupné - dospelí: 3,00 €
www.turiecgallery.sk/e-shop/vstupne/
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Turčianska galéria vznikla v roku 1983 a nadviazala na tradície martinského národného centra, ktorého úsilie vyvrcholilo založením Národnej galérie slovenskej (1933 - polovica 50.-tych rokov). Turčianska galéria sa orientuje predovšetkým na začiatky moderného slovenského výtvarného umenia, ktorého významné osobnosti sú tvorbou zviazané s Turcom. Osobitným obdobím, na ktoré sa galéria zameriava, sú 30. a 40. roky, kedy bol Martin významným kultúrnym centrom. V tejto etape tu pôsobili osobnosti ako G. Mallý, M.M. Mitrovský, P.J. Kern, J. Hanula, M. Benka, M.A. Bazovský, J. Alexy, M. Galanda, Ľ. Fulla a ďalší.
Galéria prezentuje aj vývoj knižnej tvorby, z čoho vychádza založenie výstavného a súťažného projektu Bienále knižného umenia Martin.
Ďalším projektom je Bienále fantázie, medzinárodná súťaž a prehliadka detskej výtvarnej tvorby, ktorá sa organizuje od roku 1987.
Výstavy a iné akcie organizované v galérii sú zamerané na celú šírku moderného výtvarného prejavu i jeho aktuálnych tendencií.

Expozície

Slovenská výtvarná moderna v Turci

Myšlienka rekonštrukcie stálej expozície TG sa formovala od začiatku roka 2010 ako výsledok plánovaných zmien v interiéri budovy. Nová predstava o podobe stálej expozície vychádza z poznania umelecko-historických reálií a medzníkov, ktoré formovali a určovali vývoj slovenského moderného výtvarného umenia s dôrazom na spomínanú jedinečnú pozíciu mesta Martin. Tradičná kultúrna klíma Martina, tvorená generáciami literárne i politicky činných osobností od čias národného obrodenia, ale aj vydavateľská a spoločenská aktivita sústredená pri Matici slovenskej, bohatá spolková divadelná a literárna činnosť, to všetko sa stalo inšpiratívnym zázemím pre výrazné osobnosti slovenského výtvarného umenia. Turčianska galéria vlastní reprezentatívny súbor olejomalieb, grafických i kresebných prác Mikuláša Galandu, z veľkej miery daru od pani Márie Galandovej, rod. Boudovej. V ďalších výstavných miestnostiach sa dostávajú do kontextu autori, ktorí prežili v Martine niekoľko rokov, spolutvorili umelecké prostredie mesta a ich tvorba zapadá do prvej polovice 20. storočia. Jednu z výstavných miestností predstavuje tvorba generácie II. svetovej vojny V. Hložník, V. Chmel, Skupina Trojštít reprezentovaná F. Štefunkom, M. Benkom, K. Ondreičkom, L. Záborským.
Zatiaľ poslednú časť stálej expozície tvoria diela galandovcov: A. Barčík, M. Laluha, R. Krivoš, V. Kompánk, M. Pašteka, P. Tóth, I. Štubňa, M. Marček, E. Púček. Ich tvorba je na výstave zastúpená ranými dielami z prelomu 50. - 60. r. 20. storočia.
St. expozícia má ambície postupne chronologicky predstavovať výtvarný život Turca už uzavretého umeleckého diela osobností spätých s regiónom s presahom do 60. - 80. r. 20. st. Kritériom výskumu autorov a zaradenia do st. expozície je v zmysle koncepcie výstavy ich príslušnosť k regiónu, ale najmä a súčasne dielo, kt. predstavuje výtvarne etablované hodnoty v v nadregionálnom kontexte. (L. Tanóczky, O. Krýslová a i.)

legenda - la ganda - galandalegenda - la ganda - galanda

Turčianska galéria v Martine má od 19. decembra 2024 novú stálu expozíciu venovanú Mikulášovi Galandovi, významnej osobnosti slovenskej výtvarnej moderny. Výstava ponúka jedinečný pohľad na jeho tvorbu a život prostredníctvom malieb, kresieb a grafík, pričom ju otvára presne 100 rokov po tom, čo sa autor pod pseudonymom la ganda predstavil verejnosti v časopise DAV.  ,,Expozícia je rozdelená do šiestich tematických miestností, z ktorých tri sú sprístupnené už v aktuálnej etape. Hlavným cieľom výstavy je predstaviť Mikuláša Galandu predovšetkým ako výnimočného grafika a kresliara,“ uviedol Adam Galko, kurátor stálej expozície. Sú to práve Galandove grafické ilustrácie a knižné úpravy získali prestížne ocenenie – Striebornú medailu na Svetovej výstave v Paríži v roku 1937.      

Tri tematické miestnosti ponúkajú unikátne príbehy
Prvá miestnosť DOM približuje osobnosť Mikuláša Galandu, jeho rodinné zázemie, umelecké východiská a jeho prepojenie s regiónom Turiec. Druhá miestnosť DAV sa sústreďuje na sociálno-kritické témy, ktoré Galanda zobrazoval spočiatku pod vplyvom expresionizmu, neskôr kubizmu. Tretia miestnosť FUGA dokumentuje jeho najprogresívnejšie obdobie formované pobytom v zahraničí, spoluprácou s Ľudovítom Fullom a pôsobením na Škole úžitkových remesiel ŠUR v Bratislave.

Pravidelné aktivity a edukačný program:

https://www.turiecgallery.sk/sk/programy/pravidelne-aktivity/

Stred(t)y s umením

Fotogaléria


 

Galéria na mape

ÚvodÚvodná stránka