Trstená

Trstená

Kraj: Žilina
Okres: Tvrdošín
Web: www.trstena.sk

Popis

Mesto Trstená leží v hornej časti Oravskej kotliny, v nadmorskej výške 607 m n. m., v údolí riečky Oravica na severovýchodnom okraji Oravy, tesne pri hraniciach s Poľskou republikou.
Bolo založené v roku 1371 ako trhové mesto.
V roku 1609 kráľom Matejom II. mu boli udelené práva na štyri výročné jarmoky. V tradícii usporadúvania trhov a jarmokov pokračuje aj v súčasnosti, kedy sa konajú pravidelne "Škapuliarsky jarmok" v mesiaci júl (vždy víkend pred 16.7.), a "Martinský jarmok" konaný z príležitosti odpustovej slávnosti zasvätenia kostola sv. Martinovi v mesiaci november (koná sa pred 12. novembrom).
Samotná poloha Trstenej ovplyvnila jej vývoj a Trstená sa stala významným centrom obchodu a remesiel. Písomné doklady potvrdzujú existenciu remeselníckych cechov ako kožušníkov, čižmárov, tesárov a hrnčiarov. Najznámejší bol cech hrnčiarsky, ktorý vyrábal hrnčiarsky riad v Trstenej a hrnčiarske výrobky rozličného sortimentu. Trstenské hrnčiarstvo sa vyznačovalo špecifickými znakmi či už technológie, tvaru a dekorácie.
Je potešiteľné, že aj v súčastnej dobe sa nachádza spomínaný cech pokračovateľov v samotnej Trstenej.
Mesto Trstená tak ako v minulosti aj v súčasnosti patrí ku kľúčovým bodom Oravy v oblasti školstva, zdravotníctva, priemyslu a náboženského života.

Pamiatky

Kostol sv. Martina

Je postavený na gotických základoch prvého kamenného kostola, pochádzajúcich zo 14. a 15. storočia. V roku 1641 bol obnovený v renesančnom slohu. Baroková prestavba bola uskutočnená v rokoch 1710 – 1747. Kostol bol ukončený zvýšenou barokovou cibuľovitou vežou. Okolo kostola boli do hradieb vbudované kamenné spovednice na spôsob výklenkov a polygonálna kaplnka Sv. Kríža prebudovaná najskôr z pôvodnej bašty.
Kostol je trojloďová stavba s rovným zakončením presbytéria a predstavanou vežou. Pôvodný gotický kostol bol zasvätený Panne Márii, ale v roku 1560 sa názov kostola zmenil na kostol Sv. Ducha. Patrón chrámu sv. Martin sa spomína zo začiatku 18. storočia.

Františkánsky kláštor

Peknou architektonickou budovou a dominantou námestia je františkánsky kláštor vybudovaný v rokoch 1776 – 1780. Podobne ako kostolík aj kláštor bol niekoľkokrát prestavaný. Novšie úpravy v 20. storočí pozmenili i tvar okien. Kláštor spolu s prípojnou budovou má pôdorys tvaru „ L „ a pôvodnú klenutú priebežnú chodbu, ktorou sa vchádza do klenutých miestností. Súpis výtvarných pamiatok Oravy z roku 1944 uvádza, že v inventári kláštora sa nachádza obraz Márie Magdalény s pekným starým rámom z konca 16. storočia a obraz sv. Františky z 18. storočia. Na dolnej chodbe kláštora je umiestnená baroková spovednica a patronátne lavice z 18. storočia. Je to práca neznámeho autora. Drevené lavice v hladkom prevedení, majú bohato vykrojované bočnice. Drevo je mramorované.
Kláštor bol po roku 1950 sídlom referátu ONV. V roku1971 bol prestavaný na hotel Oravica. Po roku 1989 sa opäť stal vlastníctvom františkánskej rehole a kláštora.

Židovská synagóga

- bola postavená okolo roku 1839 v blízkosti hlavného námestia. Jej pôdorys má rozmery 12 x 15 metrov. V budove sú dve schodištia, jedna predsieň a galéria pre ženy, podopretá štyrmi stĺpmi. Portál hlavného vchodu má renesančný ráz . Synagóga dlho slúžila ako sklad. Dnes sú jej priestory využité na obchodné účely.

Hotel Roháč

Bol postavený asi v polovici 19. storočia, presný dátum nepoznáme. Mestský protokol z roku 1878 zaznamenal žiadosť oravského panstva o tehly, ktoré potreboval na zdvihnutie pánskej krčmy v Trstenej o jedno poschodie pre úradnícke byty. Je teda isté, že prízemie hotela už stálo. Mestský hotel bol pristavovaný do dnešnej podoby postupne. V roku 1907 bola pristavaná jeho juhovýchodná časť / ul. Železničná a Kukučínova / . Stavba bola zrealizovaná podľa projektu Krivácsy Gustáv, architektonický nákres vyhotovil „Hosszhomlokzát“. Hotel do roku 1958 patril bývalého Spolku urbarialistov a po založení JRD vo februári 1958, prešiel hnuteľný i nehnuteľný majetok urbárskeho spoločenstva do majetku družstva. V roku 1961 JRD predalo budovu v dezolátnom stave Jednote SD Trstená. V deväťdesiatych rokoch sa dve tretiny hotela vrátili do vlastníctva urbáru, jedna tretina patrí Jednote. V priestoroch hotela určitý čas sídlil i richtár / priestory predajne Žofka / . Bol tam i obecný žalár . Vchádzalo sa do neho cez podchod / v súčasnosti optika / . Neskôr ho zamurovali. V roku 1912 urbár postavil v hoteli ľadoveň na chladenie mäsa a piva a zakúpil čističku obilia – trier. V rokoch 1902 – 1914 bolo v Roháči i holičstvo Baltazára Becze.

Budova mestského úradu

Aj budova mestského úradu bola v rokoch 1908 – 1910 znovuvybudovaná z prenesenej budovy baníckej spoločnosti, ktorá plánovala v liesecko – čimhovskom chotári ťažiť hnedé uhlie. Pre nepriaznivé geologické podmienky a haváriu na prvej šachte belgická spoločnosť zbankrotovala . Budovy spoločnosti boli rozpredané. Budovu dnešného MÚ kúpil židovský podnikateľ a znovu vystaval ako mestský hostinec. Po ukončení stavby ho odkúpil okresný úrad a zriadil tu kancelárske priestory. Po roku 1960 budovu začal užívať mestský úrad. Budova má zachované mnohé pôvodné okná a dvere.

Budova reálneho gymnázia

O budove reálneho gymnázia sa obšírnejšie hovorí v kapitole Školstvo. Základný kameň gymnázia bol položený v roku 1868 a v roku 1869 sa už vyučovalo. Telocvičňa sa pristavala po prvej svetovej vojne. Pôvodná telocvičňa z dreva vyhorela v roku 1912.

 


 
ÚvodÚvodná stránka