Slovenské technické múzeum, Košice
Spomínam na Paríž, Tokio a Los Angeles
Výstava SOŠV – Slovenského olympijského a športového múzea SPOMÍNAM NA PARÍŽ, TOKIO, LOS ANGELES (JUBILEJNÉ ROKY SPOLOČNÝCH ČESKOSLOVENSKÝCH VÝPRAV NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH) je určená nielen pre fanúšikov športu, ale pre všetkých návštevníkov rôznych vekových kategórií. Výstava sa zameriava na štvorkové roky 1924, 1964 a 1984. Výstava bude sprístupnená pre verejnosť od 24. októbra 2024 v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach.
"Cieľom výstavy je na jednom mieste verejnosti sprístupniť zbierkové predmety, odkazujúce na olympijské úspechy a participáciu výprav spoločného štátu Čechov a Slovákov na olympijských hrách. Digitalizáciou zbierkových predmetov, fotografií a archívnych dokumentov participujúcich partnerov vznikla nová online platforma www.csdedicstvo.com. Zaujímavou formou prispieva k jednoduchšej dostupnosti týchto artefaktov pre verejnosť,“ povedala kurátorka výstavy Zdenka Letenayová z SOŠV – Slovenského olympijského a športového múzea.
ZAUJÍMAVOSTÍ Z OLYMPIÁD ,,ŠTVORKOVÝCH ROKOV“
PARÍŽ 1924
V československej výprave bolo 133 športovcov a len 4 ženy. Súťažilo sa v 75 disciplínach a 16 športovcov si prinieslo spolu 10 medailí. V neoficiálnom bodovaní Československo obsadilo 15. miesto. Historicky prvú zlatú medailu si odniesol Bedřich Šupčík v šplhu. Historicky prvý raz bolo použité olympijské motto ,,Citius, altius, fortius“ (rýchlejšie, vyššie, silnejšie), olympionici bývali po prvýkrát v olympijskej dedine a vysielané boli aj rozhlasové prenosy. V Paríži sa zaviedlo na záverečnom ceremoniáli vztýčenie troch vlajok, a to Medzinárodného olympijského výboru, usporiadateľskej krajiny a krajiny, ktorá prevezme štafetu nad blížiacou sa olympiádou.
TOKIO 1964
Prvé olympijské hry konajúce sa na ázijskom kontinente. Československá výprava, v ktorej bolo 104 športovcov, z toho 9 žien obsadila v neoficiálnej klasifikácii štátov deviate miesto, keď získala päť zlatých, šesť strieborných a tri bronzové medaily. Olympijskú premiéru mal šport: volejbal a džudo.
"Tri zlaté kovy si vybojovala Věra Čáslavská, ktorá triumfovala vo viacboji (z trónu zosadila dovtedy neohrozenú gymnastickú kráľovnú Larisu Latyninovú zo ZSSR, dodnes medailovo najúspešnejšiu ženu olympijskej histórie), v preskoku a kladine Ďalšie zlaté kovy pridali v stíhacích pretekoch cyklistov na 4 km Jiří Daler a vo vzpieračskej kategórii do 82,5 kg Hans Zdražila,“ dodala kurátorka Zdenka Letenayová.
Nástup výpravy ČSR na otváracom ceremoniáli OH 1964 v Tokiu.
Foto: Archív SOŠM
LOS ANGELES 1984
Československí olympionici medzi účastníkmi chýbali.
"Stali sa obeťami politického tlaku zo strany Sovietskeho zväzu smerom k riadiacim politickým orgánom (a následne k národným olympijským výborom) krajín tzv. východného bloku,“ priblížila Zdenka Letenayová.
Kontaktné údaje
Hlavná 88, 040 01 Košice
Tel.: +421 55 2451 111 sekretariát
Tel.: +421 55 2451 175 lektorská služba - prehliadky
E-mail: stmke@stm-ke.sk
Www: www.stm-ke.sk
Návštevu skupín a záujem o lektorský výklad rezervujte prostredníctvom formulára na webovom sídle: www.stm-ke.sk, alebo na tel. čísle: +421 55 24 51 175, e-mailom: prezentacia@stm-ke.sk, stmke@stm-ke.sk, www.stm-ke.sk, rezerváciu Planetária na na tel. čísle: +421 55 24 51 156, +421 55 72 606 56 a +421 55 24 51 175.
Otváracie hodiny
Expozície v sídle - Hlavná 88, Košice
utorok - piatok: 9:00 - 17:00
sobota - nedeľa: 12:00 - 17:00
Planetárium je v pondelok zatvorené.
Možnosti vstupu, vstupné
Expozície múzea
Základné vstupné - dospelí: 8 €
Podrobné vstupné tu
Každú prvú stredu v mesiaci je vstup do všetkých múzeí a expozícií STM bezplatný !
Na prehliadku múzea je možne sa objednať aj online na web stránke: www.stm-ke.sk
Prístup pre vozičkárov: ÁNO do planetária
História-popis
Slovenské technické múzeum v Košiciach ako jediné svojho druhu na Slovensku cieľavedome zhromažďuje, hodnotí, vedecky a kultúrno-výchovne využíva hmotné doklady o vývoji techniky a exaktných vied z celého územia Slovenska. Spravuje bohaté zbierkové fondy vybraných technických a prírodovedných disciplín v ich historickom vývoji. Iniciuje starostlivosť o vybrané pamiatky vedy, výroby a techniky v Slovenskej republike, poskytuje odbornú pomoc pri záchrane a obnove týchto pamiatok. Dokumentuje podiel Slovenska a jeho osobností, z ktorých najmä Prof. Dr. Ing. Aurel Stodola a Jozef Maximilián Petzval prispeli k rozvoju svetovej vedy a techniky. Profil múzea sa formoval od roku 1948, kedy bolo verejnosti spristupnené.
Zriadenie Slovenského technického múzea sa ukázalo ako plne historicky opodstatnené. Slovensko vo svojom vývoji patrilo medzi najpriemyselnejšie oblasti Uhorska. Vďaka nerastnému bohatstvu, jeho ťažbe a spracovaniu v baníctve a hutníctve, sa Slovensko radilo v rozvoji techniky medzi popredné európske krajiny. Z bohatej histórie vyrastala potreba múzejne uchovávať a dokumentovať pokrokové technieké tradície. Za roky svojej existencie múzeum zhromaždilo viac ako 14 tisíc zbierok. Mnohé z nich majú jedinečnú a nenahraditeľnú hodnotu tak z hľadiska vývoja vedy ako aj pre prezentačnú činnosť. Zázemie hodnotného a rozsiahleho zbierkového fondu múzea je základom pre budovanie špecializovaných expozícií, stálych výstavných súborov a krátkodobých prezentačných výstav.
V zbierkovom fonde je zastúpené baníctvo, hutníctvo, kováčstvo, strojárstvo, elektrotechnika, fyzika, chémia, fotografické a kinematografické prístroje, geodézia a kartografia, hodinárstvo, astronómia.
Expozície
Hutníctvo a metalurgia
Historická hutnícka expozícia objasňuje vývin tohto odboru vo svetovom meradle s dôrazom na bohaté tradície hutníctva na Slovensku. Expozícia je inštalovaná na upravenom schodisku a v miestnostiach na I.poschodí. Zdôraznené sú tu objavy v železiarstve, kovohutníctve i tvárnení kovov. Vo vstupnej časti upúta návštevníka model tzv. slovenskej pece zo 14.storočia, typickej pre slovenské železiarske oblasti. Predstavuje typ hutníckej šachtovej pece, ktorá vzhľadom na vtedajšiu úroveň hutníckej techniky v Európe bola vysoko pokrokovým zariadením. Pozoruhodné sú na Slovensku tradície zlievárenstva bronzu.
Sieň elektrických výbojov
Už od roku 1992 Slovenské technické múzeum vystavuje veľkú časť zbierkového fondu dokumentujúceho vývoj elektrotechniky v expozícii Oznamovacia elektrotechnika. Daná expozícia pozostáva z dvoch tematických celkov, ktoré sa venujú prevratným objavom v rámci dorozumievania a dorozumievacej techniky a objavom súvisiacim so záznamom a reprodukciou zvuku a obrazu.
Vývoj geodetickej techniky a kartografie
Expozícia je zameraná na vývoj zememeračstva s dôrazom na technické pomôcky používané pri meraní Zeme a znázorňovaní jej povrchu. V novej expozícii sa nachádza cca 250 exponátov ako napríklad: meračské reťazce a klince, meračské pásma, rôzne merítka, olovnice, libely, astroláby, buzoly, kompasy, sklonomery, teodolity, tachymetre, nivelačné prístroje, rysovacie súpravy a ďalšie kartografické diela mapy, glóbusy, atlasy, vrstevnicový model.
Energetické oddelenie Aurela Stodolu
Najviac obdivovaný je súbor dynamických modelov parných strojov, vodných turbín, spaľovacích motorov.Vystavené sú: miniatúra parnej lokomotívy, jedno a dvojvalcové parné stroje, piestový vodný motor, Kaplanova, Peltonova a Francisova vodná turbína.
Baníctvo - je prezentované expozíciou, ktorá svojimi unikátnymi interiérmi v podzemí múzea s inštalovanou banskou technikou poskytuje pohad na pracovisko baníkov.
Umelecké kováčstvo - sú vystavené v podbrání múzea. Sú to kované predmety úžitkového, okrasného i umeleckého charakteru dokumentujúce zručnosť a úroveň kováčskeho remesla na Slovensku. Ku kolekcii vyše 100 exponátov patria kované železné mreže, ozdobné prvky, cechové štíty, osvetľovacie prostriedky.
Oznamovacia elektrotechnika - poskytuje prehľad vývojom telegrafnej techniky, diaľnopisov, počiatky telefónnych prístrojov s historicky vzácnou zbierkou telefónov so spomienkou na prínos Jozefa Murgaša - slovenského priekopnika v rozvoji telegrafie.
Vývoj písacích strojov - dokumentuje vývoj písacích strojov od druhej polovice 19.storočia až po súčastnosť.
Z dejín fyziky na Slovensku - obsahuje kolekcie prístrojov na meranie fyzikálnych jednotiek, demonštračné prístroje a prístroje z výskumu. Dlhoročné tradície majú pokusy v laboratóriu s využitím múzejných fyzikálnych pristrojov.
Astronómia - Z dejín astronómie na Slovensku a pozorovacia technika v astronómii.
Planetárium - pre záujemcov o astronómiu poskytuje pohľad na hviezdnu oblohu, planéty, Slnko a Mesiac, demonštruje pohyby nebeských telies.
Vedecko - technické centrum
Vedecko - technické centrum pre deti a mládež je určené predovšetkým školskej mládeži na doplnenie klasických vzdelávacích osnov základných a stredných škôl.
Pravdivo o nepravých zuboch
Od remeselníka k dentistovi a zubnému technikovi.
O dávnych snahách ľudí o zhotovovanie zubných náhrad, či už z funkčného, či z estetického hľadiska, svedčia mnohé zachované artefakty, datované až do obdobia asi 2500 p. n. l. Najznámejší z najstarších opísaných nálezov „zubno-protetickej“ práce, nazývanej aj "Giza Bridge", v podobe dvoch zubov spojených zlatým drôtom a upevnených v ústach k susedným zdravým zubom, pochádza z egyptskej hrobky z obdobia IV. dynastie Starej ríše. Dosiahnutie funkčných a esteticky dokonalých "umelých zubov" bolo samozrejme podmienené a úzko späté aj s vývojom vedy a techniky.
Najkomplexnejšou zbierkou špecializujúcou sa na vývoj danej problematiky v podmienkach Slovenska, je kolekcia zubno-technickej techniky Slovenskej komory zubných technikov. Z vyše 600-kusovej kolekcie je návštevníkom v jednotlivých tematických celkoch novej expozície v sídelnej budove Slovenského technického múzea prezentovaných vyše 300 autentických predmetov na celkovej ploche 100 m2.
Rôzne prístroje, nástroje, pomôcky, vybavenie, stomatologické materiály, historická literatúra, ale aj zopár kuriozít svedčia o skutočne bohatej histórii zubno-technickej práce, vyvíjajúcej sa ruka v ruke so zubným lekárstvom.
Vysunuté expozície STM
Vysoká pec Karol (Karlova huta) vo Vlachove
Technická pamiatka Vysoká pec - Huta Karol vo Vlachove je pred rekonštrukciou.
Je uzavretá a momentálne neprístupná.
Vysoká pec Karol (Karlova huta), situovaná v katastrálnom území obce Vlachovo v lokalite Dobšinská Píla, je zapísaná ako pamiatka v štátnom zozname pod číslom Vs 2482. Vysoká pec vo Vlachove z roku 1870 dokumentuje dnes už historickú technológiu výroby surového železa na drevnom uhlí, okrem toho upútava aj svojim architektonickým prevedením.
Múzeum J.M. Petzvala v Spišskej Belej
Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej, Medzev
VYUČOVACIE TÉMY V EXPOZÍCIÁCH
„PAMÄŤ ĽUDSTVA“ – VÝVOJ PÍSMA - PÍSMENKOVANIE – kde niet písma, niet dejín..všetko o písacích strojoch
VÝROBA ŽELEZA A OCELE - expozícia hutníctva - model vysokej pece
PRÍBEH KOLIES – od dreveného kolesa cez vodné turbíny k motorom
O MAPE A PODĽA MAPY – spoznávanie mapy od jej histórie až po súčasnosť
BOL RAZ JEDEN VYNÁLEZCA – Edison a jeho vynálezy, ktoré zmenili svet...(fonograf, žiarovka...)
Na termínoch jednotlivých programov je nutné dohodnúť sa vopred na tel.č. 055/ 72 606 25 alebo mailom: prezentacia@stm-ke.sk.