Slovenské plynárenské múzeum SPP, Bratislava

Kontaktné údaje

Slovenské plynárenské múzeum SPP, BratislavaSlovenský plynárenský priemysel, a.s.
sekcia pre vzťahy s verejnosťou
Slovenské plynárenské múzeum
Mlynské nivy 44/a, 825 11 Bratislava
Prístup do múzea je z vrátnice SPP, Mlynské nivy 44/c.
Tel.: +421 2 62 62 41 64, + 421 911 704 489
E-mail: muzeum@spp.sk
Www: www.spp.skhttps://www.spp.sk/o-spp/podporujeme/slovenske-plynarenske-muzeum/

Otváracie hodiny

Pondelok – Piatok: 10:00 - 18:00

Skupinovú návštevu (cca 20 ľudí) je potrebné dohodnúť 3 dni vopred telefonicky alebo e-mailom.
Vstup do múzea je bezplatný.

História-popis

Slovenské plynárenské múzeum

Vznik ...

Slovenské plynárenské múzeum SPP, BratislavaVšetko sa začalo výstavou "Vo svetle plynových lámp" v roku 1992, ktorá vznikla v spolupráci s Historickým múzeom Slovenského národného múzea. Na niekoľko desaťročnú zberateľskú činnosť Pavla Hrádka a ďalších bývalých pracovníkov bratislavskej plynárne, vďaka ktorým sa zachovali mnohé dobové exponáty, nadviazal aj vznik Plynárenského múzea. Múzeum založil štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel v marci 1996 pri 140. výročí vzniku plynárenstva na Slovensku.

Niečo z histórie ...

Slovenské plynárenské múzeum SPP, BratislavaPrvá plynáreň na území dnešného Slovenska na výrobu svietiplynu bola založená v roku 1856 v Bratislave, na dnešnom Kollárovom námestí, ktorá zabezpečovala osvetlenie mesta. O osemdesiat rokov neskôr bola vybudovaná nová plynáreň na Mlynských nivách. A práve v časti komplexu zachovaných budov tejto plynárne z roku 1936 sa vybudovalo Plynárenské múzeum. Neskoršie pribudli ďalšie plynárne na výrobu svietiplynu v Košiciach (1868), v Banskej Štiavnici (1880), v Nitre (1891), v Trnave (1900), v Komárne (1901), v Nových Zámkoch (1902) a v Novom Meste nad Váhom (1909). Slúžili pre miestne využívanie svietiplynu (plyn, ktorý vzniká pri spaľovaní dreveného uhlia).

Expozície

Čo uvidíte v múzeu ...

Kancelária prokuristuMúzeum je rozčlenené na niekoľko expozícií. Histórii svietiplynu je venovaný Pavilón histórie. Kancelária prokuristu dáva príležitosť nahliadnuť do dobovej atmosféry najvýznamnejšieho fabrického úradníka v plynárni zo začiatku storočia. Pavilón súčasnostiExpozícia Laboratória dotvára ucelený obraz nevyhnutnej prevádzkovej spoľahlivosti výroby svietiplynu. Plynárenské múzeum zhromažďuje aj dokumentačný materiál vo fotografiách, dobových dokumentoch, v odbornej literatúre, v plynárenských časopisoch a videozáznamoch. Pavilón súčasnosti ešte budujeme. Časť exponátov dokumentujúcich ťažbu, prepravu, úpravu a využitie zemného plynu sa v múzeu nachádza už teraz. Pribúdajú ďalšie exponáty, ktoré sme vzhľadom na rozmery plynárenských zariadení a obmedzený priestor pripravovanej expozície Pavilónu súčasnosti zdokumentovali v modeloch a maketách.

Ocenenie ...

Pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku v septembri 1997 Plynárenské múzeum poctili významným ocenením. Slovenské národné múzeum a Národné pamiatkové a krajinné centrum Ministerstva kultúry Slovenskej republiky udelilo SPP Výročnú cenu za rok 1996 za výstavnú expozíciu a vybudovanie Plynárenského múzea.

Z kroniky návštev ...

Milovníci histórie plynárenstva na Slovensku donedávna navštevovali Plynárenské múzeum. Od roku 2007 sa toto expozičné múzeum s viac ako štyrmi stovkami exponátov volá Slovenské plynárenské múzeum. Za uplynulých 20 rokov sa zapísalo do povedomia viac ako 46 000 tisíc návštevníkov, ktorí sa oboznámili s plynárenstvom od jeho počiatkov až po súčasnosť z bohatého odborného výkladu sprievodcu. Návštevníci mohli na vlastné oči vidieť ako fungovala lampa na svietiplyn a svoje dojmy, zážitky napísať do kroniky.

Slovenské plynárenské múzeum patrí pod správu Sekcie pre vzťahy s verejnosťou SPP.

Viac o histórii SPP a plynárenstva sa dozviete na stránke firmy Slovenský plynárenský priemysel, a.s. www.spp.sk.


 

Múzeum na mape

ÚvodÚvodná stránka