Slovenské olympijské a športové múzeum, Bratislava
Kontaktné údaje
Sídlo múzea, korešpondenčná adresa:
Slovenský olympijský výbor
Kukučínova 26, 838 08 Bratislava
Pracovisko múzea:
Slovenské olympijské a športové múzeum sa nachádza v budove Domu športu, Olympijské námestie 1, Bratislava.
Tel.: +421 2 4437 2427, +421 911 474127
E-mail: muzeum@olympic.sk
Www: https://www.olympic.sk/muzeum
Pamätník olympionikov na Národnom cintoríne v Martine si môžete prehliadnuť aj na novej web stránke: www.pamatnikolympionikov.sk.
Otváracie hodiny
Pondelok: verejnosť 15:00 - 18:00
Utorok: skupiny 9:00 - 15:00
Streda: skupiny 9:00 - 15:00
Štvrtok: skupiny 9:00 - 15:00
Sobota: verejnosť 12:00 - 17:00
Nedeľa: verejnosť 12:00 - 17:00
História-popis
"Každá krajina sveta by mala mať vlastné športové múzeum na zachovanie časti svojej histórie!"
M. Juan Antonio Samaranch, bývalý prezident Medzinárodného olympijského výboru
Šport ako telesná aktivita súťaživého charakteru vznikol v 19. storočí. Stal sa novým nositeľom tradičných i vznikajúcich hodnôt, potrieb, symbolov, významov, cieľov a znakov v spoločnosti. Je považovaný za jedno z najvýznamnejších sociálnych hnutí súčasného sveta. Od storočia pary k storočiu umelej inteligencie pomáha umiestniť telo do služieb mysle a naopak.
Športové múzeum je živým organizmom, nielen archaickou inštitúciou, snaží sa mať svoju originalitu. Vytvorenie športového múzea sa stalo kultúrnou potrebou konca 20.storočia.
Múzeum telesnej kultúry v SR ( ďalej MTK v SR) bolo zriadené dňom 24.10.1985 zriaďovacou listinou P-ÚV ČSZTV, podľa čl.33 ods.2 písm .h) a i) stanov ČSZTV ako účelové zariadenie Slovenského ústredného výboru ČSZTV bez právnej subjektivity. Po zániku ČSZTV a prevzatí nástupníctva Slovenským združením telesnej kultúry (ďalej SZTK) bolo MTK v SR zaradené do systému SZTK ako špecializovaný organizačný útvar SZTK s celoslovenskou pôsobnosťou. Na základe Zmluvy o prevode zriaďovateľskej funkcie a úprave súvisiacich práv a povinností medzi SZTK a Slovenským olympijským výborom (ďalej SOV), uzatvorenej dňa 1.12.2014, je múzeum od 1. januára 2015 organizačnou zložkou SOV.
Od 1. januára 2015 Slovenský olympijský výbor vystupuje smerom k múzeu ako zriaďovateľ.
Od 1. januára 2015 múzeum bolo premenované. Jeho názov je SOV - Slovenské olympijské a športové múzeum.
Slovenské olympijské a športové múzeum (SOŠM) je celoštátne špecializované múzeum s komplexnou múzejnou dokumentáciou v oblasti svojej špecializácie. V súlade so svojím poslaním vykonáva koordinačné, metodické, vzdelávacie a informačné činnosti v oblasti svojej špecializácie. Zbierkový fond múzea obsahuje vyše 26000 predmetov zbierkovej povahy. Ide napríklad o športové trofeje (medaily, plakety, poháre, plastiky) a športovú výzbroj, výstroj, náčinie a náradie. Osobitnú časť zbierok tvorí rozsiahla fotodokumentácia. Súčasťou MTK je knižnica zameraná na sústreďovanie a sprístupňovanie historicko-faktografickej literatúry z oblasti olympijského hnutia a športu na území Slovenska. . Predmetom výskumu a praktickej činnosti je história olympijského hnutia na Slovensku a vo svete, účinkovanie Slovenska na medzinárodnej športovej scéne a domáce dianie v historickom vývoji i súčasnosti. Múzeum poskytuje konzultačné služby a študijné možnosti verejnosti, najmä členom SOV, študentom, športovcom, novinárom, športovým klubom a spoločenským organizáciám.
Expozície
Výstavná sieň Prof. Vladimíra Černušáka
Celosvetový Olympijský deň, ktorý si každoročne olympijské hnutie pripomína 23.júna, v deň kreovania Medzinárodného olympijského výboru (23.6.1894 v Paríži) bol pre slovenské múzejníctvo určite mimoriadny. Priestory otvorilo po prvýkrát v histórii múzejníctva na Slovensku aj špecializované múzeum zamerané na dejiny olympijského hnutia a športu na Slovensku.
Na návrh múzea nesie aj výstavný priestor názov „Výstavná sieň Prof. Vladimira Černušáka“. Práve Vladimír Černušák (1921 -2018) patril k výrazným podporovateľom myšlienky samotného vzniku múzea a po jeho založení aj k významným donátorom v oblasti dopĺňania zbierkového fondu.
V expozícii je osobnosti Vladimíra Černušáka venovaná samostatná časť s vystavením najvzácnejších predmetov z jeho darov (napr. grafík S. Dalího, či M. Tapiého) ale aj originál listu pre Medzinárodný olympijský výbor s kandidatúrou Vysokých Tatier na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 1984, ktorý stranícke orgány zakázali Vladimírovi Černušákovi tesne pred podaním prihlášky odovzdať...
Mnohé z vystavených exponátov sú jedinečné aj v celosvetovom význame a sú prezentované verejnosti po prvý raz. Časť výstavného priestoru dopĺňajú vzácne exponáty od slovenských paralympijských športovcov. Každý z vystavovaných predmetov nesie v sebe jedinečný príbeh, doplnený o fotodokumentáciu zostavenú z fotoarchívu múzea, ktorý obsahuje viac ako 50 000 fotografií. Popis je identifikovaný na veľkoplošných tabletoch s voľbou čítania v slovenskej alebo anglickej verzii. Atmosféru dopĺňa audiovizuálne spracovanie vrcholov športových výkonov slovenských športovcov, predstavenie najvýznamnejších podujatí konaných na Slovensku v histórii. Pôsobivá je časť venovaná účasti slovenských výprav na olympijských hrách a zimných olympijských hrách prostredníctvom olympijských pochodní. Samostatnú veľmi hodnotnú časť predstavujú video profily olympijských medailistov zo Slovenska.
Výstavný priestor je z architektonického hľadiska riešený ako multifunkčný, poskytuje zázemie pre organizovanie menších kultúrno spoločenských akcií s kapacitou do päťdesiat osôb. Časť expozície vytvára zázemie na prípravu príležitostných výstav.
Stála expozícia dejín lyžovania, Kremnica