Slavošovce
Slavošovce
Kraj: Košice
Okres: Rožňava
Web: www.slavosovce.sk
Popis
Prvá zmienka o obci je z roku 1318. Patrila štítnickým Bebekovcom a od 17. storočia Andrássyovcom. V 17.-18. storočí tu vznikali železné hámre, z ktorých sa neskôr stávali papierové mlyny. V obci bolo niekoľko cechov ako čižmársky, krajčírsky, tkáčsky, rozšírené bolo aj furmanstvo a manipulácia s drevom.
V obci sa nachádza papiereň, ktorá má dlhoročnú tradíciu výroby papiera. Jej počiatky siahajú do roku 1817. Výroba bola prevažne ručná, zameraná hlavne na baliace papiere. Zakladateľka papierne Johanna Gyurkyová v roku 1841 zaviedla strojnú výrobu papiera, prvú v Uhorsku.
V erbe obce je vyobrazený sv. Gál, podľa pečatidla z dobovej listiny z roku 1561.
Obec je rodiskom národného dejateľa, spisovateľa a zberateľa prostonárodných slovenských povestí Pavla Emanuela Dobšinského (16.marec 1828 - 22. október 1885). V jeho dome je v súčasnosti zriadená pamätná izba s osobnými predmetmi z pozostalostí venovanej obci rodinou Čajakovou. Prof. Ján Čajak ml., spisovateľ a zaslúžilý umelec, potomok P. Dobšinského sa stal do roku 1970 čestným občanom Slavošoviec. Pri príležitosti 100. výročia bola na priečelí budovy odhalená pamätná tabuľa a v roku 1970 pomník v areáli základnej školy, ktorá nesie jeho meno. Na cirkevnej škole a ev.a.v. fare pôsobili v minulosti významní kazatelia a učitelia. V Roku 1774 Juraj Sexty, ďalej otec P.E.Dobšinského a P.J.Šafárik, O.Vans a iní.
Pamiatky
Pamätná izba Pavla Dobšinského, Slavošovce
049 36 Slavošovce
Obecný úrad:
Tel.: +421 58 799 92 81
E-mail: info@obecslavosovce.sk
Expozícia je otvorená na požiadanie.
Uprostred Slavošoviec sa nachádza rodný dom, v ktorom sa v roku 1828 (16.marca) narodil spisovateľ, etnograf, pedagóg a kazateľ Pavol Emanuel Dobšinský. Poznať bližšie jeho život možno v Slavošovciach a Drienčanoch, dvoch gemerských dedinách. Už vo svojich prácach, nevedome používal pseudonym Slavoj Drienčanský čím určil nielen miesto svojho rodiska, ale aj posledného skonu. Zomrel v Drienčanoch 22.októbra roku 1885.
Na rodnom dome je osadená pamätná tabuľa odhalená pri 100 výročí jeho narodenia, na veľkolepej národnej slávnosti roku 1928. 16. marca 1970 bolo v obci slávnostné odhalenie pamätníka P.E. Dobšinskému a pomenovanie Základnej školy menom Pavla Emanuela Dobšinského. Autorom pamätníka odhaleného pri 142. výročí narodenia bol akademický sochár Dušan Dzurek z Bratislavy. V pamätnej izbe sa k návštevníkovi prihovára doba v ktorej žil a tvoril Dobšinský. Jeho rozprávky dodnes zbližujú deti celého sveta, majú ich rady všetky deti, to ich spája a jeho odkaz je stále platný. Na Dobšinského rozprávkach sa učia poznávať sily dobra, skromnosť a pracovitosť. to im pripomínajú "Pamodaj šťastia lavička, Veštec" ale aj iné, uvedomovať si, že zlé sily ktoré predstavujú čerti, šarkany, ježibaby stíha vždy trest.
Dnešná podoba bola dotvorená v roku 1995. V pamätnej izbe je sústredený materiál regionálneho charakteru, doplnený dobovými predmetmi a nástrojmi používanými v minulosti.
V expozícii sú priblížené neznáme údaje o živote Dobšinského aj slávnostné udalosti konané na jeho počesť. To všetko pripomína vystavená dokumentácia, pramene, zborníky, články publikované gemerskou vlastivednou spoločnosťou, ukážky z tvorby Dobšinského. Sú tu aj reprodukcie niektorých listov písaných Dobšinskému od A. Sládkoviča, M. Hrebendu, ale aj prejavy, ktoré odozneli na vedeckej konferencii v R. Sobote a sú venované odkazu Dobšinského.