Osadné

Osadné

Kraj: Prešov
Okres: Snina
Web: www.osadne.ocu.sk

Popis

Obec leží v severovýchodnej časti Nízkych Beskýd, v pramennej oblasti rieky Udavy, 7 km južne od štátnej hranice s Poľskou republikou, 18 km severne od Sniny, 28 km juhovýchodne od Medzilaboriec a 38 km severovýchodne od Humenného. Patrí do Sninského okresu v Prešovskom kraji. Stred obce leží v nadmorskej výške 385 m. Povrch chotára je značne členitý.
Ústne podanie hovorí, že prvá zmienka o tejto obci siaha do roku 1212. Podľa povesti tu vraj nejaký zbojník Telepa založil osadu a pomenoval ju po sebe.
Prvá písomná zmienka o obci s vtedajším názvom Filerova Voľa je z roku 1543. Podľa vlastivedného slovníka však bola obec založená až v roku 1639 pod názvom Telepouz.
Keďže ju založili Rusíni, bola od svojho počiatku pravoslávna, lebo Rusíni ešte vtedy neboli v únii s Rímom.
Matej Bel v knihe Zemplínska stolica o Osadnom v roku 1718 hovorí, že v tom čase sa obec nachádzala na miernej vyvýšenine zvanej Poľanky, kde bol aj drevený chrám. Tento fakt potvrdzuje aj ústne podanie o tom, že dedina v 18. storočí takmer úplne vyhorela. Potom si ľudia postavili svoje obydlia v dolinke, bližšie pri rieke. Vďaka mape z roku 1774 poznáme presnú lokalizáciu tzv. Starých Telepoviec. Je na nej zakreslený i kríž. Niet pochýb o tom, že tento kríž dedinčania postavili na mieste zhoreného chrámu. Podľa roku postavenia nového dreveného chrámu na novom mieste v roku 1726 usudzujeme, že k uvedenému požiaru v Starých Telepovciach muselo dôjsť predtým.
Za prvej ešte predmníchovskej Československej republiky tu bola postavená parná píla na spracovanie dreva, kde pracovalo až 100 robotníkov. Bol tu aj mlyn.
V roku 1947 odišlo 21 rodín do Sovietskeho zväzu a po II. svetovej vojne odišli mnohí za prácou do Čiech. Od roku 1961 je v Osadnom Domov sociálnych služieb pre postihnutých, v ktorom je dnes okolo 70 klientov.
Najväčší počet obyvateľov až 723 bolo v Osadnom v roku 1910. Dnes tu žije okrem klientov Domova sociálnych služieb približne 120 ľudí prevažne rusínskej národnosti. Asi 100 z nich je pravoslávneho vierovyznania.
Dokumentárny film „Osadné“:
V rokoch 2006 – 2009 sa v obci natáčal dokumentárny film režiséra Marka Škopa s názvom Osadné. Pojednáva o snahe starostu Ladislava Mikuláška a pravoslávneho duchovného Petra Soroku pozastaviť úbytok obyvateľstva v obci a turisticky ju zatraktívniť. Svoje plány chcú realizovať za pomoci predstaviteľov Európskej únie v Bruseli, kde ich spolu s rusínskym aktivistom Fedorom Vicom pozve europoslanec Milan Gaľa. Film je však aj o bežných radostiach a starostiach rusínskeho obyvateľstva tohto regiónu.
Svetová premiéra dokumentu sa konala 7. júla 2009 na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch, kde zároveň získal aj cenu za najlepší dokumentárny film nad 30 minút. Slovenská premiéra bola 3. septembra 2009 v Bratislave a následne ho v slovenských kinách videlo okolo 12 000 divákov. Taktiež sa s veľkým úspechom zúčastňoval mnohých svetových filmových festivalov v Európe, Amerike, Ázií a Austrálii, kde získal ďalšie ceny. Ako pamiatka na jeho natáčanie bola v obci postavená informačná tabuľa v podobe stojaceho medveďa.
Osadné je dnes malou dedinou s väčšinou staršími obyvateľmi, ako to niektorí hovoria „na konci sveta.“ Vďaka dokumentárnemu filmu Osadné sa dostala do povedomia širokej verejnosti na celom svete a tak ju navštevuje mnoho turistov. Tí prichádzajú do tunajšej jedinečnej krypty, ako aj do nádherných hôr s unikátnym prírodným bohatstvom. Obec je známa aj organizovaním cezhraničného festivalu Slovákov a Poliakov, Betlehemskou hrou a podobne.

Pamiatky

Krypta vojakov z Prvej svetovej vojny Osadné

Gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala z roku 1782

Pravoslávny chrám Voznesenia Hospodinovho z roku 1930

Pamätník na miestnom cintoríne nad hrobom 1473 vojakov padlých v I. svetovej vojne

Pomník padlým vojakov v II. svetovej vojne v obecnom parku

Informačná tabuľa v podobe drevenej sochy stojaceho medveďa

Fotografie na stránke obce Osadné poskytol protojerej ThDr. Peter Soroka, PhD.


 
ÚvodÚvodná stránka