Múzeum židovskej kultúry SNM, Bratislava

Neobyčajný Joe

Typ akcie:
Múzeum židovskej kultúry SNM, Bratislava
Dátum:
7.11.2024
Do:
31.12.2024
Čas:
Popis:

SNM – Múzeum židovskej kultúry a OZ Menachem vás srdečne pozýva na výstavu Neobyčajný Joe, ktorá bude prístupná pre verejnosť od štvrtka 7. novembra v priestoroch sídelnej budovy múzea na Židovskej 17 v Bratislave.

Spoznajte príbeh preživšieho holokaustu, pravdepodobne najstaršieho žijúceho partizána a vynikajúceho športovca Jozefa „Joea“ Veselskeho. Joe Veselsky sa narodil v roku 1918 týždeň pred vznikom ČSR, a teda ešte za čias Rakúsko-Uhorska. Po celý život bol športovcom, preslávil sa ako hráč stolného tenisu. V športových kruhoch má povesť povzbudivého a prijímajúceho človeka búrajúceho predsudky a odmietajúceho diskrimináciu. Jeho meno pozná tak športová verejnosť na Slovensku, ako aj v Írsku, kam emigroval v roku 1949 a kde je považovaný za váženú osobnosť. Je najstarším obyvateľom Dublinu a preukázateľne najstarším žijúcim Slovákom.

Výstava je realizovaná s podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULT MINOR.

Kontaktné údaje

Múzeum židovskej kultúry SNM, BratislavaZsigrayova kúria, Židovská ulica 17, 811 01 Bratislava
Tel.: +421 2 204 90 101, +421 2 204 90 104
Mobil: +421 905 723 658
E-mail: mzk@snm.sk
Www: www.snm.sk, Facebook

Otváracie hodiny

pondelok - štvrtok, nedeľa: 11:00 - 17:00
piatok: otvorené len pre vopred nahlásené organizované skupiny

Možnosti vstupu, vstupné

Dospelí: 6 €
Žiaci a študenti (do 26 rokov) a dôchodcovia: 3 €

Voľný vstup: VIP, ZŤP, deti do 6 r., deti z detských domovov, pedagogický dozor, držitelia preukazov ICOM, ICOMOS, UNESCO, zamestnanci múzeí a galérii (SR a ČR), poslanci a pracovníci Kancelárie NR SR, zamestnanci MK SR, novinári.

História-popis

Múzeum židovskej kultúry je súčasťou Slovenského národného múzea. Začalo sa formovať na pôde Historického múzea SNM, ako Oddelenie židovskej kultúry, v roku 1991. V roku 1994 sa stalo samostatnou špecializovanou jednotkou SNM.
Múzeum sa zameriava na prezentáciu duchovnej a hmotnej kultúry a dokumentáciu holokaustu na Slovensku. Expozície a výstavy verejnosti približujú predmety každodenného života, dokumenty i artefakty výtvarného umenia.

Expozície

Stála expozícia Múzea židovskej kultúry je umiestnená v pôvodnej neskororenesančnej Zsigrayovej kúrii, ktorú dal v polovici 17. stor. postaviť Zsigray zo Stupavy, úradník grófa Pálffyho, ako dvojpodlažnú budovu, ktorá bola v 18. stor. po požiari stavebne upravovaná. Po požiari bratislavského Podhradia v 19. stor. budovu obnovili, nadstavili tretie poschodie a zväčšili o zadné balkónové časti dvorných krídiel. Na portáli je erb v rokajovej kartuši. Stála expozícia, sprístupnená v máji 1993, oboznamuje návštevníka s dejinami a kultúrou židov žijúcich na území Slovenska prinajmenšom od dôb Veľkomoravskej ríše. Trojrozmerné a dvojrozmerné exponáty približujú každodenný život židovského obyvateľstva, židovské sviatky, interiér synagógy a osobnosti židovského pôvodu, ktoré preslávili Slovensko. Záver expozície je venovaný pamiatke približné 70 000 obetí holokaustu zo Slovenska.

Školské skupiny sú sprevádzané odborným lektorom (potrebné vopred telefonicky objednať) v expozičných priestoroch múzea, výklad sa zameriava na židovskú kultúru, zvyky sviatky a tradície – školské osnovy: náboženská, etická výchova, náuka o spoločnosti a pod. So staršími žiakmi je možné absolvovať aj prehliadku expozície na tému Holokaust a Riešenie židovskej otázky na Slovensku (školské osnovy – dejepis).

Synagóga v Prešove

Expozícia je dočasne zatvorená.

Synagóga v Prešove je súčasťou komplexu židovských komunálnych inštitúcií. Ortodoxná synagóga, postavená v roku 1898 stavebnou firmou Kollacsek a Wirth, je dvojpodlažná budova bez veží. Pomerne strohé neorománsko-maurské fasády skrývajú doslova poklad synagogálnej architektúry. Bohato zdobené interiéry s plne zachovaným inventárom patria k najatraktívnejším židovským pamiatkam na Slovensku.
Stavba sa dodnes využíva ako modlitebňa. Na ženskej galérii je inštalovaná tzv. Barkányova zbierka judaík – expozícia Múzea židovskej kultúry. Synagóga je súčasťou hodnotného komplexu židovských komunálnych inštitúcií (modlitebňa, chéder – židovská škola, rabinát, rituálny bitúnok), ktorý Ortodoxná obec budovala od osemdesiatych rokov 19. storočia v priestore za mestskými hradbami.

Múzeum holokaustu v Seredi
Kasárenská 1005, Sereď
Stála expozícia múzea
V období 2. svetovej vojny boli v Seredi, Novákoch a Vyhniach vybudované pracovné a koncentračné tábory pre Židov, odkiaľ boli vypravované deportačné vlaky do koncentračných táborov na územia okupované nacistami. Väčšina deportovaných Židov sa už naspäť nikdy nevrátila. Táborové objekty v Novákoch a Vyhniach sa nezachovali. Preto tábor v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky.

Múzeum je súčasťou SNM Bratislava

Fotogaléria


 

Múzeum židovskej kultúry SNM, Bratislava

Múzeum na mape

ÚvodÚvodná stránka