Múzeum vo Svätom Antone
Kontaktné údaje
Kaštieľ vo Svätom Antone, 969 72 Svätý Anton
Tel.: +421 45 691 39 32
Mobil: +421 915 821 973, +421 918 877 062 - pokladňa
E-mail: info@msa.sk
Www: www.msa.sk, https://www.facebook.com/msa.svatyanton/
Otváracie hodiny
https://www.msa.sk/otvaracie-hodiny
Malý okruh:
13 historických miestností + poľovnícka expozícia. Prehliadka trvá 1 – 1,15 hod.
Veľký okruh:
26 historických miestností + kaplnka + oratórium + poľovnícka expozícia. Prehliadka trvá 1,30 – 1,45 hod.
Zimný okruh: 13 historických miestností + kaplnka + oratórium + poľovnícka expozícia. Prehliadka trvá 1,15 - 1,30 hod.
Možnosti vstupu, vstupné
História-popis
Múzeum vo Svätom Antone začalo svoju činnosť 1. 12. 1962 ako Lesnícke a drevárske múzeum, od roku 1964 ako Lesnícke, drevárske a poľovnícke múzeum, od roku 1988 ako Múzeum Antol (Antol bol vtedajší názov obce) a od roku 1996 ako Múzeum vo Svätom Antone (po premenovaní obce Antol na Svätý Anton).
Múzeum sa nachádza v neskorobarokovom kaštieli, pôvodnom sídle rodov Koháry a Coburg, v nádhernom prostredí anglického parku s jazierkami, kaskádami a umelou jaskyňou. Neskorobarokový kaštieľ bol postavený v rokoch 1744–1750 na mieste staršieho hrádku z 15. storočia. Kaštieľ je cenný svojou vnútornou výzdobou. Posledným obyvateľom bol bulharský cár Ferdinand Couburg.
Nachádza sa tu jedinečná poľovnícka expozícia na Slovensku a vzácna umeleckohistorická expozícia. Jej súčasťou je pôvodný mobiliár: vzácne výzdoby stien, nábytok, majolikové pece, lustre a výtvarné diela. Skvostom expozície je zlatý nábytok, svadobný dar francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty. V areáli kaštieľa sa každoročne začiatkom septembra konajú Dni Sv. Huberta, celoslovenské slávnosti poľovníkov a priateľov prírody.
Expozície
Umeleckohistorická expozícia prezentuje pôvodný mobiliár kaštieľa. Je umiestnená na prvom poschodí, kde sa zachovali interiéry miestností z 18.-teho a 19.-teho storočia.
Poľovnícka expozícia zo 70.-tych rokov bola v roku 1998 kompletne prebudovaná a skoncipovaná podľa požiadaviek moderného múzejníctva. V súčasnosti zahŕňa nielen sokoliarstvo - históriu a súčasnosť ale i rybárstvo, kynológiu, osobitne zbrane, lov a zver vo výtvarnom umení, trofeje a dioramy so zverou v jej prirodzenom prostredí.
Zriaďovateľom Múzea vo Sv. Antone je Ministerstvo pôdohospodárstva SR a vďaka pochopeniu rezortu MP SR prebieha už cca 9 rokov postupná rekonštrukcia areálu Národnej kultúrnej pamiatky svätoantonského kaštieľa. V máji 2009 boli slávnostne otvorené ďalšie zreštaurované priestory, ktorými sa obohatí prehliadka kaštieľa o miestnosti v najhonosnejšom – severnom krídle: zlatý, audienčný, barokový a zrkadlový salón. Medzi nanovo inštalovanými nábytkami sú i také skvosty ako svadobný dar Márie Terázie svojej dcére Márii Antoinette (manželka francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI.) - sedacia súprava zdobená rýdzim zlatom z polovice 18. storočia z dielne Georga Jacoba, marketéria Johana Manna z Augsburgu z roku 1719 ... V salónoch sú vzácne tapety, lustre, majolikové pece, umelecké diela i diela umeleckého remesla. Ide o exponáty svetového významu.
Historický park a lesopark - je súčasťou arálu svätoantonského kaštieľa. Historické dokumenty o tom, ako vyzeral park v minulosti, sa nezachovali. Predpokladá sa, že najväčší rozsah a rozkvet zažil park pri dostavbe kaštieľa na luxusné šľachtické sídlo v období okolo roku 1750.