Múzeum mesta Bratislavy

Kontaktné údaje:

Radničná ul. č. 1, 815 18 Bratislava
Tel.: +421 2 5910 0812
E-mail: mmba@bratislava.sk
Www: https://muzeumbratislava.sk/

Otváracie hodiny:

- sú uvedené pri jednotlivých expozíciách nižšie

Možnosti vstupu, vstupné:

https://muzeumbratislava.sk/vstupne
Prístup pre vozičkárov: ÁNO - Apponyiho palác, Antická gerulata, Hrad Devín

História-popis:

Múzeum mesta BratislavyMúzeum mesta Bratislavy  - založené v roku 1868 - je najstarším múzeom s nepretržitou prevádzkou na Slovensku. Vzniklo z iniciatívy Bratislavského okrášľovacieho spolku a mešťanostu H. Justiho. V roku 1923 múzeum prešlo ako súčasť Vedeckých ústavov mesta Bratislavy pod správu Magistrátu. Od roku 1953 je Múzeum mesta Bratislavy samostatnou inštitúciou s výnimkou rokov 1959 – 1960, kedy bolo zložkou Vlastivedného ústavu mesta Bratislavy.
Činnosť múzea je zameraná na dokumentovanie a prezentovanie dejín mesta  Zbierky mimoriadnej umeleckohistorickej hodnoty dokladajú dejiny mesta prostredníctvom archeologických nálezov, pamiatok na bohatú remeselnú činnosť i priemysel, vinohradníctvo, kultúrny i spoločenský život ale i etnológiu, dejiny farmácie a numizmatiku. Zameranie múzea prezentujú i jednotlivé expozície , mnohé z nich umiestnené v architektonicky cenných, pamiatkovo chránených objektoch. Múzeum mesta Bratislavy ponúka pre návštevníkov 9 stálych expozícií, ktoré sú situované  predovšetkým v historickom centre starého mesta, mimo  neho sa nachádza Národná kultúrna pamiatka hrad Devín a múzeum Antická Gerulata v Rusovciach.

Expozície

Stará radnica, Expozícia dejín mesta

Stará radnica, Primaciálne nám. 3
Tel.: +421 2 5910 0847
Stará radnicaStarú radnicu tvorí komplex budov, ktoré sa kontinuálne vyvíjali od 13. storočia až po súčasnosť. Ako uvádza PhDr. Štefan Holčík, najstarší objekt so základmi z 13. storočia nahradil pravdepodobne v roku 1374 „nový dom s vežou“. V roku 1387 kúpilo mesto prvú časť areálu, roku 1421 aj zvyšnú časť. Postupne pribudli ešte ďalšie dva domy. V radnici sa rozhodovalo o osudoch mesta, úradoval tam richtár a mešťanosta. Bola tam miestnosť pre mestskú stráž, zbrojnica, väznica a byt kata. Do polovice 16. storočia bol na dvore suchý mlyn s konským pohonom, v 15. storočí bola v radnici mincovňa.
Stará radnica v rámci svojej histórie prešla viacerými rekonštrukciami. Posledná obnova v rokoch 2005 – 2011 priniesla zmeny, týkajúce sa nového využitia priestorov.

Expozícia dejín mesta

Uto-Ned, 10:00-18:00
Koncepcia expozície dejín mesta v Starej radnici kladie dôraz na prezentáciu dejín obyvateľov Bratislavy na pozadí historických udalostí ovplyvňujúcich život na území mesta od praveku až po súčasnosť. K významným udalostiam radí aj vznik Múzea mesta Bratislavy. Základom expozície sú zbierkové predmety, ktoré dokladajú obdobie od neolitu až do konca 30. rokov 20. storočia. Významné udalosti spojené s históriou mesta môže návštevník sledovať prostredníctvom dotykových obrazoviek. Prierez dôležitými medzníkmi najmladších dejín Bratislavy približuje dokumentárny film Ľudia a mesto v závere prehliadky múzea.

Veža starej radniceVeža Starej radnice

Komplex budov Starej radnice je jednou z najvýznamnejších architektonických pamiatok Bratislavy, ktorej datovanie siaha do 14. storočia. K unikátom patrí aj Veža, ktorá bola pôvodne 4-podlažná, ukončená terasou chránenou cimburím. Po zemetrasení v 16. storočí bola osadená na ochodzu kamenná balustráda. V 17. storočí bola umiestnená do niky na nároží veže zo strany Kostolnej uličky polychrómovaná a zlátená kamenná socha Panny Márie - patrónky Uhorska. Po požiari v roku 1733 dostala pačas barokovej prestavby veža svoju dnešnú podobu.

Externé expozície

Apponyiho palácApponyiho palác

Radničná 1, Bratislava
Tel.: +421 2 591 008 56
Rokokový dom na Radničnej ulici v Bratislave je jednou z historických budov slúžiacich Mestskému múzeu v Bratislave.
Palác dal postaviť gróf Juraj Apponyi pochádzajúci zo starej uhorskej šľachtickej rodiny. Bol členom uhorskej kráľovskej miestodržiteľskej rady a stal sa hlavným županom župy Tolna. Narodil sa v Oponiciach, skoro celý život však prežil v Prešporku - vtedy hlavnom, sídelnom a korunovačnom meste uhorského kráľovstva, kde 32 rokov vykonával funkciu kráľovského radcu.
Palácový objekt vznikol ako novostavba na mieste dvoch starších meštianskych domov v rokoch 1761- 1762. Autor projektu nie je známy, v staršej literatúre stavbu pripisovali F. A. Hildebrandtovi. Spĺňal všetky atribúty obytného i reprezentačného mestského sídla. Prízemné miestnosti uličného traktu pôvodne slúžili ako obytné a skladovacie priestory. Z podbránia je vstup do pomerne strohého palácového schodiska s rokokovým mrežovým zábradlím, od 30. rokov 20. stor. sú na podestách inštalované kamenné barokové skulptúry svätcov.

Expozícia vinohradníctva

Uto-Ned, 10:00-18:00
Pestovanie hrozna a výroba vína zohrávali dôležitú úlohu v dejinách Bratislavy. Múzeum prezentuje dejiny vinohradníctva, pestovanie viniča, zber úrody i spracovanie hrozna na území mesta od staroveku až po 20. storočie. Predstavuje aj dve najvýznamnejšie bratislavské vinárske firmy Hubert J. E. a Palugyay, ktoré za svoju produkciu, najmä šumivého vína, získali mnohé medzinárodné ocenenia.

Expozícia historických interiérov

Uto-Ned, 10:00-18:00
Expozícia sa nachádza v Apponyiho paláci postavenom v rokoch 1761 – 1762. Prvé poschodie so zachovaným pôvodným dreveným obložením stien a maľbami je zariadené ako reprezentačné piano nobile evokujúce šľachtický interiér z konca 18. storočia. Na druhom poschodí v miestnostiach so zrekonštruovanými nástennými maľbami sú vystavené ukážky zariadenia mestského interiéru z obdobia od konca 18. do konca 19. storočia.

Múzeum zbraní - Michalská vežaMichalská veža a Lekáreň U Červeného raka

Michalská 22, Bratislava

Predaj vstupeniek na Michalskú vežu a informačné centrum:
Lekáreň u červeného raka, Michalská 28

Otváracie hodiny:
streda – pondelok: 10:00 – 18:00
utorok: zatvorené

 

Múzeum zbraní - Michalská vežaPamätný dom Johana Nepomuka Hummela

Klobučnícka 2, Bratislava
Tel.: +421 2 5443 3888
Uto-Pia, 11:00-17:00
Expozícia o živote a diele skladateľa J. N. Hummela (1778 - 1837) je v renesančnom záhradnom domci. Nachádza sa tu kolekcia hudobných nástrojov z jeho pozostalosti a ukážky notových záznamov jeho diel.

 

Múzeum Arthura FleischmannaMúzeum Arthura Fleischmanna

Biela ulica 6, Bratislava
Tel.: +421 2 5413 1211
marec–december, Štv-Ned, 11:00-17:00
Múzeum prezentuje život a dielo bratislavského rodáka sochára Arthura Fleischmanna (1896-1990), ktorého profesionálna kariéra sa rozvíjala v šiestich krajinách štyroch kontinentov. Stála expozícia predstavuje kolekciu zachovaných keramických diel z autorovho raného tvorivého obdobia (30. roky), ako aj výber sochárskych prác, ktoré vznikli po roku 1938.

Múzeum hodín - Dom u Dobrého pastieraMúzeum hodín, Dom U Dobrého pastiera

Židovská 1, Bratislava
Tel.: +421 2 5441 1940
marec–december, Štv-Ned 11:00-17:00
Expozícia sa zameriava najmä na hodiny z 18.-19.-teho storočia vyrobené v dielňach bratislavských majstrov. Vystavené sú tu rôzne typy hodín z obdobia od 17. do začiatku 20. storočia prezentujúce bohatú zbierku hodín v Mestskom múzeu, väčšina exponátov je signovaná bratislavskými hodinárskymi majstrami. Rokokový dom U dobrého pastiera, patrí k niekoľkým pôvodným zachovaným stavbám starého bratislavského podhradia. Postavili ho v rokoch 1760 – 1765. Spodná časť bola určená pre obchodno-remeselnú činnosť, horné podlažia na bývanie. Na fasáde domu sa zachovalo jedno iluzívne okno, plastika Dobrého pastiera v nike pod baldachýnom nie je pôvodná. Dom patrí k drobným skvostom stredoeurópskej meštianskej architektúry.

Múzeum Janka Jesenského

Návštevy treba hlásiť na čísle: +421 02 3218 1333, 3218 1312
Somolického 2, Bratislava
júl – august, Štv-Pia, 15:00-18:00
Múzeum sa nachádza v byte významného slovenského básnika a prozaika Janka Jesenského.V rámci autentického obytného priestoru – pracovňa, hala, salón sú tu prezentované doklady o diele a živote významného spisovateľa. Po renovácii v roku 1967 v pôvodnej spálni jeho manželky Anny rodenej Bottovej bola zriadená expozícia viažuca sa k dielu a životu spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky Hany Gregorovej.

Antická Gerulata

Letná sezóna 
apríl: Štv - Ned,  10:00-17:00 
máj – september: Uto - Ned, 10:00-18:00 
Zimná sezóna 
október: Štv - Ned,  10:00-17:00 
Gerulatská 69, Bratislava - Rusovce
Tel.: +421 2 6285 9332
Múzeum sa nachádza v Rusovciach za rímsko–katolíckym kostolom Sv. Magdalény, na mieste kde stál rímsky vojenský tábor Gerulata, jediný na území Slovenska, ktorý bol súčasťou rímskej ríše. Priamo v areáli sa nachádzajú základy stavieb z 2. a 4. storočia, vo výstavnej miestnosti sú umiestnené nálezy architektonických článkov, kamenosochárskych diel i nálezy z archeologických výskumov.

Dunajský limes na Slovensku. Rímske antické pamiatky na strednom Dunaji.
Výstava predstavuje slovenskú časť Limesu, ktorá sa pripravuje na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Dozvieme sa, že pôvodným cieľom Dohovoru o ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva bola Kampaň za záchranu pre ľudstvo mimoriadne cenných pamiatok. Na 7 textových banneroch verejnosti predstavíme ako Rimania dokázali vládnuť nad svojim obrovským Impériom pomocou relatívne malého žoldnierskeho vojska. Výstava priblíži hranicu – Limes Romanus, ktorú tvorili opevnené body, pričom dôležitou funkciou bola kontrola pohybu v ríši a von z ríše. Výstava je doplnená trojrozmerným materiálom. Bohatý mobiliár Gerulaty bol v posledných rokoch doplnený na pohľad nenápadnými nálezmi, ktorých výpovedná hodnota presahuje jej lokálny význam. Pozornosť si zasluhujú nálezy ako napr. míľnik z Carnunta do Gerulaty, razba XIX. légie na striebornej minci či vojenský kolok jazdeckej jednotky na tegule – rímskej strešnej tehle, prvý a jediný svojho druhu. Pamiatky pochádzajú z výskumu vicusu – civilnej osady.

Gerulata – Skvosty z hrobov pohrebiska III
Pohrebisko označené ako III v antickej Gerulate je známe bohatou výbavou a zriedka sa vyskytujúcimi novými typmi šperkov z drahých kovov a minerálov. Najnovšie výsledky uvedeného archeologického výskumu vedeného archeologičkou PhDr. Jaroslavou Schmidtovou nájdete na výstave, ktorá sa otvára pre verejnosť od 27.9.2017 v Múzeu Antická Gerulata v Rusovciach.
Archeologický výskum zaznamenal nálezy zo 16 hrobov, ktoré skrývali 26 ks náramkov, 500 ks korálikov. V hrobe dieťaťa archeológovia našli strieborné a bronzové ihlice, kostené náramky. V ďalšom hrobe sa na rukách ženy nachádzali na prstoch 4 prstene. Jeden z nich, pečatný, má gemu s egyptskými božstvami Sarapisom a Isdiou. Neobvyklá bola v pohrebisku prítomnosť nádob germánskeho pôvodu. Archeológovia sa domnievajú, že ide o znak inej etnickej príslušnosti pochovaných. Je možné, že ide o pôvod obyvateľov Panónie, ktorí pochádzajú z územia severne od Dunaja. Mince datujú pohrebisko do 4. storočia.
Na pohrebisku boli objavené aj nepatrné zvyšky textilu, pravdepodobne fragmenty z látky, ktorou boli prikryté telá mŕtvych. Nájdený železný predmet by zase mohol dokazovať existenciu dvojbrvnových krosien, či dokonca znalosť tkania tapisérií v rímskej provincii Panónia na území dnešného Slovenska.

Nová expozícia s názvom Gerulata na hraniciach Rímskej ríše prevedie od 14. mája 2022 návštevníkov a návštevníčky vývojom tábora v priebehu prvých štyroch storočí existencie kastela Gerulata. Priblíži bežný pracovný deň vojakov v tábore, ako aj život, sociálne zloženie a činnosť obyvateľov civilnej osady i vzdialenejšieho zázemia s villami a rustikálnymi sídliskami. Nebudú chýbať predmety z výskumu domu s hypocaustom – podlahovým vykurovaním, ktorý predstavuje výnimočnú technickú pamiatku rímskej doby. Návštevníci a návštevníčky tak prostredníctvom nálezov materiálnej kultúry zo siedmich rímskych pohrebísk a vyše 40 pôvodných epigrafických pamiatok spoznajú život obyvateľov Gerulaty, ich spôsob boja, božstvá, ktoré uctievali, spôsob obliekania, zábavy i starostlivosti o zovňajšok. Významnou súčasťou novej expozície je aj zbierka kamenných výtvarných diel. Vystavené exponáty pochádzajú z archeologických výskumov, ktoré v tejto lokalite prebiehajú už od začiatku 60 rokov. V exteriéroch Antickej Gerulaty na návštevníkov a návštevníčky čakajú architektonické základy rímskej pevnosti (kastela).

Národná kultúrna pamiatka - hrad Devín

Fotogaléria Múzeum mesta Bratislavy a jeho múzeí okrem hradu Devín


 

Múzeum na mape

ÚvodÚvodná stránka