Múzeum kysuckej dediny, Historická lesná úvraťová železnica, Vychylovka

Vianoce a ich tajomstvá

Typ akcie:
Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke
Dátum:
27.12.2024
Do:
30.12.2024
Čas:
Popis:

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pozýva všetkých zvedavcov do Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke  na jedinečné vianočné podujatie „Vianoce a ich tajomstvá“, ktoré sa uskutoční od 27. do 30. decembra 2024..

Počas štyroch dní budú jednotlivé objekty skanzenu rozprávať príbeh Vianoc. Návštevníci budú mať jedinečnú možnosť nahliadnuť do života našich predkov počas tohto čarovného obdobia.

V jednotlivých objektoch sa návštevníci zoznámia s rôznymi aspektami vianočných sviatkov. V obytnom dome z Oščadnice budú môcť obdivovať scénu rušného vianočného trhu, kde sa predávali kapry, sušené jablká a prútené metly. V dome do Rybov zas nahliadnu do kúdeľnej izby a uvidia priadky pri práci. V dome drotára sa návštevníci dozvedia viac o pečení tradičných vianočných oblátok. Zaujímavá bude aj expozícia venovaná štedrému dňu a obchôdzke hricov, ktorí so svojimi strašlivými maskami a zvonivými spiežovcami vytvárali nezabudnuteľnú vianočnú atmosféru. V usadlosti do Hruškuliaka na návštevníkov čaká scéna trojkráľovej obchôdzky a izba pripomínajúca záver Vianoc, Hromnice.

Okrem prehliadky skanzenu sú pripravené aj tvorivé dielne, kde si deti môžu vyrobiť rôzne dekorácie:

27. 12. 2024 Vianočná ozdoba
28. 12. 2024 Škriatkovia zo šišiek
29. 12. 2024 Novoročná lucerna
30. 12. 2024 Sviečkárska dielňa

Súčasťou podujatia bude aj výstava „Iskry zimy v skle“, ktorá predstaví krásne ručne fúkané vianočné ozdoby. A pre tých, ktorí si chcú užiť zimnú krajinu, je pripravená jazda na Historickej lesnej úvraťovej železnici.

Keďže sa podujatie koná vonku v exteriéri, odporúčame návštevníkom, aby sa primerane a teplo obliekli.

Vianoce a ich tajomstvá sú podujatím, ktoré by si nemal nikto nechať ujsť. Príďte sa s nami ponoriť do atmosféry minulých Vianoc a zažiť nezabudnuteľný zážitok.

Kontaktné údaje

023 05 Nová Bystrica - Vychylovka, okres Čadca
Tel.: +421 41 439 73 50 - správa KOLŽ a Skanzenu Vychylovka,
                      439 72 19 - pokladňa
E-mail: skanzen@kysuckemuzeum.sk, zeleznicka@kysuckemuzeum.sk
Www: www.kysuckemuzeum.sk

Otváracie hodiny

Letná sezónna prevádzka:
28. apríl - 31. október 2024

september - október: pondelok - nedeľa: 9.00 - 17.00 hod.

november - december: ZATVORENÉ okrem
08.12.2024  10.00-15.00 hod.
27.12.-30.12.2024  10.00-15.00 hod.

Trasa a odchody vlakov
Odchody vlakov zo stanice Skanzen:
pondelok - piatok : 9.15, 10.30, 11.30, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.
sobota - nedeľa    : 9.15, 10.30, 11.30, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00.

Minimálny počet osôb na jazdu 10 osôb.
Skupiny nad 15 osôb sa objednávajú na t. č. 041/439 72 19.

Možnosti vstupu, vstupné

Skanzen Vychylovka
Dospelí: 8 €
https://www.kysuckemuzeum.sk/sk/cennik-muzeum-kysuckej-dediny

Kysucko - oravská lesná železnica
https://www.kysuckemuzeum.sk/sk/cennik-historicka-uvratova-zeleznicka

História-popis

Skanzen Vychylovka leží v malebnom prostredí doliny Chmúra, ktorá je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Jeho jedinečná flóra a fauna spolu s prekrásnou ľudovou architektúrou vytvárajú pre návštevníka neopakovateľnú scenériu.
Každoročne počas sezóny tu má návštevník možnosť vidieť ukážky práce remeselníkov, vystúpenia folklórnych skupín a súborov s ukážkami pracovného a obradového zvykoslovia, prípravu tradičných kysuckých jedál a iné.
Políčka pri domoch prezentujú trojpoľný systém hospodárenia, ktorý bol zaužívaný na Kysuciach.

Expozície

Vznik stálej národopisnej expozície v prírode

Záchrana a obnova najcennejších pamiatok ľudového staviteľstva na Kysuciach začala krátko po vzniku Okresného vlastivedného múzea v Čadci, konkrétne prípravami ohľadom výstavby expozície ľudového staviteľstva a bývania na Kysuciach.
Prvé kroky v príprave výstavby národopisnej expozície v prírode sa uskutočnili v roku 1974, po hĺbkovom výskume ľudovej architektúry a bývania, ktorý zabezpečil Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave za pomoci študentov národopisu a architektúry. V rámci výskumu sa podrobne analyzovalo vyše 900 objektov ľudovej architektúry v okrese Čadca, pričom bola doložená ich technická a etnografická dokumentácia. Poznatky z tohto výskumu sa využili pri zaraďovaní niektorých objektov do Štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok, ako aj pri výbere objektov pre národopisnú expozíciu v prírode, ktoré boli verejnosti sprístupnené vo svojej čiastkovej podobe v roku 1981. Záchranný výskum tradičnej kultúry ľudu v zátopovej oblasti Riečnice a Harvelky v rokoch 1975 – 1981 obsahoval výsledky v počte 59 dokumentovaných zväzkov národopisných materiálov i publikovaných príspevkov, ktoré svedčili o širokom záujme mladých etnografov a folkloristov prispieť k spoznaniu tradičného spôsobu života ľudu v tejto časti Kysúc. Výskum finančne zabezpečovala Slovenská národopisná spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied a zavŕšený bol vydaním bulletinu Národopisné informácie.
Múzeum vynaložilo mimoriadne úsilie aj pri záchrane a obnove lesnej úvraťovej železnice na úseku Kubátkovia – Beskyd, ktorá bola rozhodnutím Odboru dopravy Krajského národného výboru v Banskej Bystrici roku 1971 oficiálne zrušená. Len vďaka entuziazmu a obetavosti nielen stálych, ale i externých spolupracovníkov a priateľov tejto železničky sa podarilo zachrániť z nej to najcennejšie, a to úsek Chmúra – Tanečník. V tomto úseku sa nachádzala technicky cenná úvraťová časť, ktorá už patrila medzi ojedinelé pamiatky tohto druhu vo svete. Od roku 1981, kedy sa začala prevádzka skanzenu, sa zachovaná a rekonštruovaná časť bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice pod názvom Historická lesná úvraťová železnica, stala organickou súčasťou tejto národopisnej expozície.

Mgr. Zuzana Markechová, Kysucké múzeum v Čadci

Z histórie železničky

S výstavbou Kysuckej lesnej železnice, vedúcej z obce Oščadnica a postupne prechádzajúcej až do doliny Chmúra (Nová Bystrica), sa začalo v roku 1915. Podobne ako v iných prípadoch bol jej vznik podmienený významným postavením ťažby dreva na dotknutom území. Budovanie úzkorozchodnej železnice sa realizovalo etapovito do roku 1918 a už v nasledujúcom desaťročí bola existencia tejto lesnej železnice sprevádzaná ďalšími významnými zmenami. Riaditeľstvo Oravského komposesorátu sa rozhodlo pristúpiť k vybudovaniu spojovacej trate z Erdútky do Chmúry s cenným systémom úvratí, čím došlo k prepojeniu Oravskej lesnej železnice a Kysuckej lesnej železnice. O význame Kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorá zabezpečovala kontinuálnu prepravu dreva, svedčí i fakt, že na tento účel slúžila až do začiatku 70. rokov minulého storočia. Čo sa týka trate na území Kysúc, jej funkčne obnovená časť, nazvaná Historická lesná úvraťová železnica, sa v 90. rokoch začala využívať ako múzejná železnica. Dnes nesie pôvodný názov Kysucko-oravská lesná železnica.

Kysucká lesná železnica vo fotografiách

Niekdajšia lesná železnica vedúca Bystrickou dolinou, ktorá sa neskôr spojila s podobnou úzkorozchodnou železnicou susedného oravského regiónu, predstavovala v minulosti dôležitú súčasť miestneho lesného hospodárstva. Budovanie tejto železnice postupne preš lo viacerými fázami, pričom samotný začiatok jej výstavby je datovaný do roku 1915.
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pri príležitosti 100. výročia začiatku výstavby lesnej železnice pripravilo vo svojej vysunutej expozícii Skanzen Nová Bystrica – Vychylovka panelovú výstavu s názvom Kysucká lesná železnica vo fotografiách. Verejnosti bude sprístupnená od 1. júla do 31. októbra tohto roku v objekte Stanica Skanzen.
Výstava mapuje viaceré dôležité medzníky existencie trate. Približuje nielen vznik a počiatky tejto významnej železnice a jej formálny historický vývoj, no prostredníctvom fotografií, fotokópii vybraných dokumentov a doplňujúcich textov umožňuje návštevníkom vytvoriť si lepšiu predstavu o viacerých aspektoch bežného prevádzkovania trate v minulosti, ako aj o postupnej ceste železničky k jej súčasnej podobe. Jednotlivé panely okrem iného prinášajú fotografie a informácie o viacerých rušňoch, ktoré boli či sú späté s danou traťou, taktiež o spôsobe prepravy dreva, ktorá sa na nej realizovala prostredníctvom niekoľkých druhov nákladných vozňov. Výstava zahŕňa i zaujímavé snímky viažuce sa k obnove železnice či prírodným katastrofám, ktoré trať v priebehu rokov postihli. Samozrejme, pozornosť je venovaná i úvratiam, ktorých unikátnosť sa nemalou mierou podpísala pod fakt, že do Vychylovky každoročne smerujú kroky početných domácich, ale aj mnohých zahraničných návštevníkov. Pútavé obrazové materiály nepochybne potešia nielen skalných prívržencov lesných železníc.

Trasa hist. vlakov: st. Skanzen – 1. úvrať – st. Kubátkovia – st. Skanzen (celkom 6,8 km)
Vlaky sú vypravované zo stanice Skanzen.
Vlak bude vypravený len v prípade, že v ňom bude minimálne 10 cestujúcich.

SmartGuideNávštevníkov po Múzeu kysuckej dediny prevedie aj digitálny audio sprievodca SmartGuide.
Návštevníci môžu spoznávať zaujímavosti o jednotlivých objektoch v skanzene aj pomocou virtuálneho sprievodcu. Ide o sprievodcu, ktorého návštevníci môžu využiť prostredníctvom mobilného telefónu. Obsahuje informácie v obrazovej, textovej, ale aj zvukovej podobe v slovenskom a anglickom jazyku.

Múzeum je súčasťou Kysuckého múzea

Fotogaléria


 

Múzeum na mape

ÚvodÚvodná stránka