Muzeum.SK

Viktor Šefčík a Ester: Florebit Sicut Lilium (Ozeáš 14:5)

Typ akcie:
Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi
Dátum:
9.4.2025
Do:
13.7.2025
Čas:
Popis:

Vernisáž: 9. 4. 2025 o 17.00 hod.

Výstava dvojice umelcov (otca a dcéry), čerpajúcich inšpiráciu z morfologických detailov rastlín. Veľkoplošné kresliarske, maliarske diela a objekty reflektujú podmanivú jemnosť a eleganciu (ale aj neúprosnosť) prírody, ktorá je aktuálne kľúčovým faktorom v tvorivom procese autorov. Cyklus výstav Dvojice.

Verš „Florebit sicut lilium“ je súčasťou starozákonného posolstva o nádeji a obnove. Vo svojom pôvodnom kontexte symbolicky hovorí o renesancii prírody a sveta, je paralelou k tomu, čo dnes aktuálne všetci potrebujeme. Nielen ekologická kríza, ale aj nespútaný nárast straty ľudskosti a narušená komunikácia sú naše biblické nečistoty, ktoré musíme napraviť. Podobne ako biblická ľalia, požadujeme čistú vodu a čistý vzduch, musíme chrániť udržateľný spôsob života. Ak sa v tomto momente začneme správať zodpovedne a šetrne, môžeme ešte dosiahnuť, aby naša Zem kvitla ako ľalia. Ľalia je tu zástupným symbolom krehkej krásy a čistoty a úvodný verš hovorí o duchovnom i fyzickom prekvitaní, o návrate k hodnotám.

Viktor Šefčík čerpá inšpiráciu z morfologických detailov rastlín, uprostred ktorých momentálne žije – slnečnice, ruže, ľalie, ale aj suchá tráva, vinič, či kukurica. Pozoruje a skúma ich každodenný život od narodenia po smrť. Tieto prírodné biologické procesy ho fascinujú, reprezentujú neustály prirodzený kolobeh obnovy. Je pozorovateľom. Zaujímajú ho netradičné výrezy, či detaily. Usiluje sa spoznať stavbu a tvar kvetu do takej miery, aby mohol zovšeobecňovať, vstúpiť do mikroprocesu života. Je to zároveň autorov ponor do seba, spojenie mentálnych a vizuálnych vnemov. Táto tvorivá poloha je v súčasnom slovenskom výtvarnom umení ojedinelá, nielen námetom, ale aj dôslednou technikou zobrazenia.

Kto je Ester? Podľa Viktora Šefčíka je Ester jeho najlepším dielom, čo predstavuje krásne emocionálne vyznanie otca dcére. Vizuálnu metaforu ich života možno nájsť na malom akvareli Magnólia z roku 2005, kde je zobrazený krehký kvitnúci výhonok na pevnom kmeni. Ester prežila väčšinu svojho doterajšieho života v blízkosti svojho otca. Život v jeho ateliéri jej poskytol množstvo podnetov na umelecké vzdelávanie, neformálne sa učila z vizuálnych impulzov a dialógov v procese tvorby. Napriek potenciálnym rizikám epigónstva sa Ester etabluje ako zaujímavá samostatná osobnosť. V jej tvorbe je obsiahnutá spoločná myšlienková línia s otcom, avšak vybrala sa vlastnou cestou – tvorbou citlivých organických plastík. Sú protipólom k otcovým maľbám, a zároveň ich skvelo dopĺňajú. Obnova je procesom, ktorý sa dotýka nielen prírody a človeka, ale aj umenia. Výstava Viktora Šefčíka a jeho dcéry Ester nás pozýva na cestu introspekcie, vnímania záznamov detailov procesu života. Spolu s autormi veríme, že prostredníctvom ich diel sa aj my sami môžeme stať súčasťou tejto premeny.

PhDr. Edita Vološčuková, PhD., kurátorka výstavy

Profil autorov
Viktor Šefčík (*1960, Košice) študoval v r. 1975 – 79 SUPŠ v Košiciach, v r. 1983 – 89 na VŠVU v Bratislave. Počas štúdií pracoval v ateliéri Juraja a Márie Bartuszových. V 80. r. 20. storočia sa zúčastňoval neformálnych výtvarných akcií a výstav, vrátane projektov so zakladajúcimi členmi východoslovenskej umeleckej skupiny C+S. V r. 1989 bol spoluzakladateľom Občianskeho Fóra Košice (neskôr VPN). V r. 1989 – 90 pôsobil ako posledný predseda ZSVU, spoluzakladal Slovenskú výtvarnú úniu a obec reštaurátorov. Cestoval a stážoval v Európe, USA, Rusku a Izraeli (90. r. 20. storočia). Od r. 1997 na 15 rokov vynechal výtvarné aktivity. Od r. 2015 sa vracia k intenzívnej výtvarnej tvorbe a vystavuje so spolkom C+S, ako i v súkromných galériách. Šefčíkova tvorba bola uvedená na cca 30-tich autorských a cca 50-tich kolektívnych výstavách. Autorove diela sú zastúpené vo Východoslovenskom múzeu, Východoslovenskej galérii, Galérii umelcov Spiša a v mnohých súkromných zbierkach. Žije a tvorí v Füzérradvány v Maďarsku.

Ester Šefčíková-Zaňáková (*1999, Košice) študovala pod vedením Mgr. art. Andrey Čepiššákovej, Mgr. art. Mariána Straku, akad. soch. Jána Borka, akad. mal. Zbyňka Prokopa. Momentálne študuje pod vedením akad. mal. Viktora Šefčíka. Venuje sa maľbe, kresbe a soche. Tvorí organické plastiky a skulptúry s biomorfným tvaroslovím. V ateliéri na Strojárenskej 3 v Košiciach viedla ateliér keramiky a ateliér kresby/maľby pre deti a dospelých.

Tipy na ubytovanie a výlety

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko pamiatok a múzeí. Navštívte web MegaUbytovanie.sk a rezervujte si Váš pobyt ešte dnes. Ak uprednostníte ubytování v Česku, rezervujte si ho na webe MegaUbytko.cz, kde nájdete množstvo chát, chalúp, apartmánov a penziónov k prenájmu.

Odporúčame aj pobyty v slovenských kúpeľoch a viaceré wellness hotely. Spomedzi obľúbených vyberáme Hotel HVIEZDA v Dudinciach.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

  • V marcovom rozhovore sme vyspovedali novú predsedníčku Zväzu múzeí na Slovensku Michaelu Škodovú, ktorá je riaditeľkou Novohradského múzea a galérie v Lučenci

    Nová predsedníčka Zväzu múzeí na Slovensku Michaela Škodová apeluje na nových mladých kolegov múzejníkov, aby boli aktívnejší nielen v svojej odbornej práci, ale aj v otázkach múzejníctva ako takého V posledných rokoch nastala silná generačná výmena múzejných pracovníkov. Postupne odchádzajú ľudia s praxou, zanietenosťou a ochotou robiť niečo aj navyše. Riaditeľka Novohradského múzea a galérie v Lučenci (NMG) Michaela Škodová, ktorá je od febr
  • 13 rokov od požiaru hradu Krásna Hôrka

    Krásna Hôrka 11. marca (TASR) - Obnova hradu Krásna Hôrka, ktorý pred 13 rokmi zničil rozsiahly požiar, má minimálne niekoľkomesačné meškanie. Termín sprístupnenia hradu ostáva neznámy, aktuálnym problémom sú napríklad neskolaudované strechy. Dočasne poverený riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Anton Bittner hovorí o premárnených rokoch a zlyhaniach predchádzajúcich vedení Múzea Betliar. Bývalá projektová manažérka obnovy Erika Šmelková, k
  • Nové depozitáre Galérie mesta Bratislavy a Múzea mesta Bratislavy: vysoký štandard uchovávania kultúrneho dedičstva

    Rok 2023 bol pre Galériu mesta Bratislavy (GMB) a Múzeum mesta Bratislavy (MMB) prelomový v oblasti správy a uchovávania zbierkových predmetov. V tomto roku sa ukončila fáza výstavby nových depozitárov, ktoré vznikli prestavbou bývalých výrobných objektov a ktoré predstavujú dôležitý krok k zlepšeniu podmienok starostlivosti o kultúrne dedičstvo mesta.   Dlhodobá výzva zrealizovaná moderným riešením Investičný dlh v oblasti odborného ul
  • O svoje skúsenosti sa podelila riaditeľka Múzea bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň - Helena Ferencová

    Školy aj rodičia by mali mať predpísané pravidelné návštevy všetkých typov múzeí, hovorí riaditeľka SNM-Múzea bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň - Helena Ferencová Múzeum uchováva minulosť národa, vzdeláva, rôznymi formami vlastnými vrstvám návštevníkov aj vychováva. Školy aj rodičia by mali mať predpísané pravidelné návštevy všetkých typov múzeí. „A úlohou múzeí by mala byť kvalitná adresná práca s návštevníkmi. Múzejná pedagog
Všetky aktuality

Reklama

ÚvodÚvodná stránka