Krajské múzeum v Prešove /Tripolitana/
Kontaktné údaje
Hlavná 86, 080 01 Prešov
Tel.: +421 51 773 47 08
E-mail: krajskemuzeumpo@gmail.com, muzeum@tripolitana.sk
Www: www.muzeumpresov.sk, www.tripolitana.sk
Otváracie hodiny
Rákociho palác Prešov je z dôvodu reštaurátorských výskumov v meštianskych domoch Hlavná 86, 88 a 90 zatvorený.
LETNÁ SEZÓNA / JÚL - AUGUST
Pondelok - Piatok 9:00 - 18:00
Sobota 14:00 - 18:00
Nedeľa 14:00 - 18:00
Otvorené aj počas štátnych sviatkov: 14:00 - 18:00 (platí len počas letnej sezóny)
MIMO SEZÓNY
Pondelok zatvorené
Utorok - Piatok 9:00 - 17:00
Sobota zatvorené
Nedeľa 14:00 - 18:00
Možnosti vstupu, vstupné
Vstupné do expozícií :
Dospelí : 5,00 €
https://tripolitana.sk/krajske-muzeum-v-presove/vstupne/
História-popis
Krajské múzeum v Prešove vo svojej súčasnej podobe je múzeom s tromi organizačnými jednotkami v Prešove – Rákociho palác a priľahlé mestské paláce (Hlavná 86-90), v Hanušovciach nad Topľou - Kaštieľ a archeopark a v Stropkove – Kaštieľ.
Prešov
Múzeum sa nachádza v nádherných priestoroch Rákociho paláca, ktorý vznikol začiatkom 17. storočia, spojením a prebudovaním niekoľkých stredovekých meštianskych domov v renesančnom slohu, pre potreby sedmohradského kniežaťa Žigmunda Rákociho. Múzeum tu sídli od roku 1956, pričom sa postupne menila jeho náplň, druh vystavovaných exponátov i názov inštitúcie. V súčasnom období sú v jeho budovách umiestnené predovšetkým historické expozície, ktoré podávajú návštevníkom obraz honosného palácového interiéru a ucelený pohľad na historický vývoj mesta a regiónu. Zaujímavou je tiež etnografická expozícia prezentujúca tradičnú ľudovú kultúru. Špecializáciou múzea je téma dejín hasičstva a hasičskej techniky, v ktorej múzeum patrí k najvýznamnejším na Slovensku.
Expozície
Historická expozícia tvorená celkami:
- Historický nábytok a interiérové doplnky - prezentuje honosný mobiliár šľachtických rezidencií v prostredí Šariša a bohatého meštianstva v Prešove od 18. - zač. 20. storočia.
- Historické zbrane - dokumentuje vývoj strelných a chladných zbraní od stredoveku do obdobia 2. svetovej vojny.
- Historické hodiny - predstavuje precízne umelecko-remeselné diela hodinárskych majstrov od obdobia baroka po začiatok 20. stor.
- Dejiny Prešova od 9. storočia do roku 1918 - dokumentuje vznik, rozvoj a postavenie mesta, jeho historický vývoj s dôrazom na vzdelávanie a kultúru - napĺňanie prívlastku Atény nad Torysou.
- Pamätná izba Mikuláša Moyzesa - venovaná významnému hudobnému skladateľovi, predstaviteľovi kultúrneho a spoločenského života v období 1. ČSR, ktorý najplodnejšie obdobie svojho tvorivého života prežil v Prešove.
- Sto rokov korunovej meny - pozoruhodná numizmatická kolekcia s akcentom na používanie korunovej meny.
Národopisná expozícia tvorená celkami:
- Dejiny čipkárstva v Soľnej Bani - venované histórii výroby čipiek v tomto regióne
- Z pokolenia na pokolenie - prehľad tradičnej materiálnej a duchovnej kultúry ľudu Šariša
- Salašníctvo na Šariši - obraz tradičného spôsobu chovu ovcí
- Od maľučka mala - V dedinskom spoločenstve bol pripisovaný veľký význam výchove zdravého a šťastného potomstva. Staršie generácie vedome vplývali na mladšiu, aby jej odovzdali svoje skúsenosti a vedomosti. Rozhodujúcu úlohu pri osvojovaní pracovnej techniky, etických zásad a postojov zabezpečovala rodinná výchova. Jej charakteristickou črtou bola prevaha trestov nad odmenami a regulácia správania detí najbližšou rodinou, príbuznými i ďalšími členmi dedinskej komunity.
Prierez života na šarišskej dedine, zobrazujúci obdobie detstva a dospievania, je prostredníctvom výstavy dokumentovaný unikátnymi fotozábermi Jána Lazoríka i autentickými výpoveďami pamätníkov.
Zreinštalovaná a rozšírená panelová časť expozície Z dejín hasičstva na Slovensku dokumentuje hlavné vývojové etapy hasičstva a požiarnej techniky nielen textovo a fotograficky, ale tiež jedinečnými trojrozmernými exponátmi. Prezentuje prierez histórie hasičstva na Slovensku, ktoré sa vyvíjalo od živelnej ochrany pred požiarmi až po súčasnú organizačnú štruktúru dobrovoľného i profesionálneho hasičstva. Ťažiskovým celkom expozície sú dobrovoľné hasičské zbory, ktorých začiatky sú úzko spojené s rozvojom kapitalizmu v Uhorsku a technickým pokrokom v druhej polovici 19. storočia. Expozícia obsahovým zameraním prerastá regionálny význam a celoslovenskou pôsobnosťou patrí medzi ojedinelé špecializované expozície. Prezentuje ju aj informačný roll up a fotostena s možnosťou fotografovania návštevníkov.
Neživá príroda - expozícia prezentujúca prírodovednú tému. Prostredníctvom geologických a unikátnych paleontologických exponátov predstavuje neživú prírodu v regióne. Najnovšie je súčasťou tejto expozície jedinečný opál z neďalekých opálových baní v Slanských vrchoch.
Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou /Tripolitana/
Kaštieľ Stropkov /Tripolitana/