Krajská galéria v Prešove
Kontaktné údaje
Hlavná 51, 080 01 Prešov
Tel.: +421 51 772 54 23
E-mail: krajskagaleriapo@centrum.sk
Www: https://krajskagaleria.sk/
Otváracie hodiny
utorok - piatok: 10:00 - 18:00
nedeľa: 14:00 - 18:00
Možnosti vstupu, vstupné
Základné vstupné - dospelí: 4 €
viac na stránke: https://krajskagaleria.sk/navstevnici/
História-popis
Krajská galéria sídli v pôvodne renesančnom dome, postavenom okolo roku 1600. Rozšírený bol v roku 1790. Stredné okno bolo premenené na dvere, vedúce na balkón. Jej priečelie je zakončené trojuholníkovým štítom. Na jeho vrchole sa nachádza plastika muža v kuruckom oblečení, ktorý drži v pravej ruke šabľu a v ľavej odťatú hlavu nepriateľa.
Šarišská galéria bola založená v roku 1956 ako Krajská galéria v Prešove, pričom dnešné meno nesie od roku 1991. Patrí k najstarším regionálnym galériám na Slovensku. Výstavnú činnosť začala v roku 1957. Zameriava sa predovšetkým na severovýchodné Slovensko, ale vyhľadáva aj tvorbu výtvarníkov z celého východného Slovenska.
Expozície
Sakrálne umenie 15.-19. storočia zo zbierok Šarišskej galérie
Stála expozícia je zostavená predovšetkým z diel, ktoré sú výsledkom dlhoročnej zberateľskej činnosti významného prešovského umelca, akad. soch. Dušana Pončáka. Ten časť svojej zbierky (52 diel) obsahujúcej i kúsky mimoriadnej galerijnej kvality veľkoryso daroval našej inštitúcii v roku 1993, za čo sme získali cenu Akvizícia roka časopisu Pamiatky a múzeá. Ďalšiu časť zbierky (82 artefaktov) odkúpila galéria od pána Pončáka v roku 2006 vďaka grantu Ministerstva kultúry.
Pončákova zbierka vo fondoch Šarišskej galérie v celkovom počte 134 kusov je cenná o to viac, že ide o umeleckohistoricky koherentnú kolekciu sakrálnych diel predovšetkým domácej proveniencie, ktorá obsahuje plnú šírku profesionálneho rozpätia tvorcov od umelecky a remeselne vysoko erudovaných vedúcich majstrov dielní cez dielenské produkty a provincionálnu tvorbu poznačenú rôznym stupňom rustikalizácie až k umeniu ľudovému, to všetko v časovom rozpätí od neskorej gotiky po 19. storočie s presahom do insitného umenia storočia nasledujúceho.
Z najkvalitnejších solitérov hodno spomenúť nielen neskorogotickú Sv. Annu Samotretiu a Madonu z okruhu Pavla z Levoče, ale napr. i bustu anjela z dielne barokového sochára Donnera alebo zatiaľ nedocenenú plačúcu Máriu Magdalénu spod kríža v gotizujúcom protireformačnom štýle 2. polovice 17. storočia. Zo 17. storočia pochádza niekoľko pamiatok z evanjelického umeleckého okruhu. V rámci ľudového umenia je významná a zriedkavá kolekcia ôsmych Sediacich Kristov v zamyslení z 18.-19. storočia. Veľkú kolekciu krucifixov dopĺňajú sochy svätcov a rozmanité zobrazenia Panny Márie (kalvárie, piety, Nepoškvrnené Počatie, P. Mária Lurdská, P. Mária Šaštínska) vrátane unikátnej obliekacej sochy či sochy procesiovej.
Súčasťou expozície sú i ikony 16.-18. storočia, ktoré galéria nadobudla ešte v prvých rokoch svojej existencie. Zvlášť cenné sú diela Sv. Michal Archanjel a Bohorodička (Hodigitria), obe zo 16. storočia, ktoré si diváka podmania v prvom prípade byzantskou ortodoxiou, no sviežou štetcovou traktáciou, v prípade druhom priam moderne pôsobiacou štylizáciou.
Vďaka grantovej podpore Ministerstva kultúry mohla galéria v roku 2013 zakúpiť do svojich zbierok mimoriadne hodnotnú ikonu Sv. Jána Krstiteľa severokarpatskej proveniencie. Vzhľadom na prelínanie tradičnej ikonopisnej schémy s prvkami prevzatými z ranobarokovej kultúry ju možno datovať do 2. tretiny 17. storočia.