Muzeum.SK

To vajíčko maľované...

Typ akcie:
Kysucké múzeum, Čadca
Dátum:
22.2.2025
Do:
22.4.2025
Čas:
Popis:

Vajíčko, ako symbol zrodu nového života, hojnosti a zdravia sprevádza ľudstvo už od dávnych vekov. Vajíčka boli súčasťou obradov a zvykov na našom území už v predkresťanskom období a postupom času sa preniesli aj do veľkonočných zvykov. Sú prítomné vo sviatočných veľkonočných pokrmoch, folklóre i vo výtvarnom umení.

Zdobenie vajíčok ako symbolu jari a života je na Kysuciach stále pretrvávajúcim zvykom. V minulosti ručne zdobené vajíčko symbolizovalo aj jemný a nežný prejav náklonnosti. Dievčatá na Veľkonočný pondelok obdarúvali chlapcov a výzdobou vajíčka mali byť vyjadrené city dievčiny k mládencovi. Názov kraslica bol pôvodne spätý s červenou farbou, ktorou sa vajíčka často zdobili. Práve červená farba mala ešte znásobiť symboliku života. V súčasnosti sú kraslice najmä ozdobou domácností, ale aj verejných priestranstiev, počas jarného a veľkonočného obdobia.  

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, každoročne organizuje výstavu kraslíc, ale aj veľkonočných aranžmánov, vencov či medovníkov s témou jari a veľkonočných sviatkov. Výstava prezentuje tvorbu remeselníkov a kreatívnych tvorcov a je spojená s predajom výrobkov. Tento rok nesie názov „To vajíčko maľované“. Počas trvania výstavy, od 22. februára do 22. apríla 2025 Vás čaká pastva pre oči v podobe maľovaných, madeirových, sitinových, voskovaných či batikovaných kraslíc, voňavých perníkov s veľkonočnými motívmi, či dekorácií z prírodných materiálov v sviežich farbách jari.    

Pre školské kolektívy je možnosť objednania tvorivej dielne s výrobou kraslíc netradičným spôsobom – maľovaním na sklo. V prípade záujmu je potrebné sa objednať telefonicky alebo e-mailom. Aktivita je vhodná pre predškolákov, žiakov základných i stredných škôl. Okrem zaujímavej činnosti si každý návštevník z tvorivej dielne odnesie domov netradičný, vlastnoručne vyrobený suvenír – sklenenú kraslicu.

Tipy na ubytovanie a výlety

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko pamiatok a múzeí. Navštívte web MegaUbytovanie.sk a rezervujte si Váš pobyt ešte dnes. Ak uprednostníte ubytování v Česku, rezervujte si ho na webe MegaUbytko.cz, kde nájdete množstvo chát, chalúp, apartmánov a penziónov k prenájmu.

Odporúčame aj pobyty v slovenských kúpeľoch a viaceré wellness hotely.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

  • Najviac Google recenzií z múzeí píšu ľudia na múzeum pri Dunajci

    Mapy Google v týchto dňoch oslavujú svoje 20. narodeniny. S ich príchodom sa zmenil aj pohľad ľudí na samotné mapy. Už dávno však nie sú len štandardnou mapou, dnes totiž predstavujú aj živú komunitu, ktorá zdieľa a aktualizuje informácie o svete okolo nás. Spoločnosť informovala o niekoľkých rebríčkoch, ktoré sa týkajú recenzií a medzi nimi aj rebríček recenzií na múzeá na Slovensku. Slovenské múzeá všestranne pokrývajú záujmy svojich návštev
  • Komplexná obnova múzea v Rimavskej Sobote je v projektovej príprave

    Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) získal finančné prostriedky z európskych zdrojov na obnovu Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Veľké zmeny čakajú Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote, ktoré patrí k najstarším na Slovensku. Vďaka takmer 900-tisíc eurám z programu INTERREG získa novú stálu expozíciu a prejde komplexnou obnovou. „Projekt je súčasťou cezhraničnej spolupráce s partnermi z Maďarska a jeho ciele siah
  • Keramické a sklenené nálezy z objektu ľadnice objavené na ulici B. Bartóka v Rimavskej Sobote

    Predmet mesiaca február 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu V roku 2011 počas výstavby obchodného centra RS park (na mieste bývalej mestskej tržnice), na Ulici. B. Bartóka v Rimavskej Sobote bol zistený objekt s kamenným plášťom tvorenými lícovanými lomovými kameňmi, ktoré boli spájané jemnozrnným ílom. Pôdorys objektu bol štvorhranný o rozmeroch 1,40 x 1,20m, dno objektu bolo zistené v  hĺbke 2,55 m od súčasnej úrovne terénu.  Odkrytý objek
  • Rozhovor s bývalou riaditeľkou Horehronského múzea v Brezne - Ivicou Krištofovou

    Vzácne zbierky, zaujímavé expozície, ale tiež starosti so zabezpečením zbierok v depozitároch a vybudovaním vlastného sídla múzea. O tom všetkom pre redakciu Muzeum.SK porozprávala bývalá riaditeľka Horehronského múzea v Brezne Ivica Krištofová. Breznianske Horehronské múzeum (HHM) už desaťročia rieši problém týkajúci sa jeho sídla, ktoré je aktuálne umiestnené v prenajatých priestoroch v budove historickej radnice v Brezne. Ako pre Muzeum.S
Všetky aktuality

Reklama

ÚvodÚvodná stránka