Hradné múzeum vo Fiľakove
Čarovné Vianoce
Posledná tohtoročná výstava Hradného múzea vo Fiľakove je už klasicky spojená s Vianocami. Predmetom výstavy s názvom Čarovné Vianoce sú adventné dekorácie (sochy Mikulášov, Santa Clausov, luskáčikov), sklenené ozdoby, papierové adventné kalendáre, pohľadnice, krakowské a stolové rozkladacie betlehemy, medzi ktorými nájdeme historické, ľudové, ale aj novodobé papierové betlehemy od rôznych autorov zo zahraničia. Zbierka pochádza od súkromného zberateľa a cestovateľa Jána Hertlíka. Rodák z Handlovej žijúci v Pezinku o sebe hovorí ako o vášnivom cestovateľovi. Z ciest si nosí okrem bohatých spomienok aj suveníry v podobe starovekých replík, ako aj vianočné dekoračné predmety. Už ako dieťa si obľúbil vianočný čas, preto nie je prekvapením, že sa v dospelosti popri zbierkach zameraných na starovekú kultúru rozhodol vytvoriť aj súbor exponátov venujúcich sa vianočnej tematike, ktorý nás oboznámi s pôvodom, históriou a rozmanitosťou najrozšírenejších vianočných dekorácií. Otvorenie výstavy sa uskutoční 4. decembra 2024, o 16:30 hod. v galérii Mestského vlastivedného múzea. Jej sprievodným programom bude výroba vianočných ozdôb, príprava a ochutnávka sladkých vianočných dobrôt, vareného vína, ale aj burza kníh. Knihy si milovníci literatúry môžu vyberať za ľubovoľnú, symbolickú cenu. Vyzbierané peniaze poputujú do Materskej školy na Daxnerovej ulici vo Fiľakove. Vstup na vernisáž aj s programom bude – ako to obvykle býva – bezplatný.
Kontaktné údaje
Hlavná ul. 14, 986 01 Fiľakovo
Prístup na Fiľakovský hrad je z Podhradskej ulice.
Tel.: +421 47 438 20 17 / Mobil: +421 918 975 634
E-mail: muzeum@hradfilakovo.sk
Info – návšteva hradu: e-mail: info@hradfilakovo.sk, mobil: +421 907 640 700
Www: www.hradfilakovo.sk
Otváracie hodiny
Fiľakovský hrad otvára svoje brány 15. marca 2023.
• od 1. júla do 31. októbra: Pondelok - Nedeľa 10:00 – 18:00
• od 1. novembra do 15. novembra: Pondelok - Nedeľa 8:00 – 16:00
• od 16. novembra do 14. marca: v období mimo sezóny je hrad pre návštevníkov zatvorený
Možnosti vstupu, vstupné
Základné vstupné: 5 €
Podrobné informácie o vstupnom:
https://www.hradfilakovo.sk/index.php/pre-navstevnikov
História-popis
O zriadení hradného múzea sa vo Fiľakove začalo uvažovať už v roku 1941. Pôvodcom myšlienky bol františkánsky páter K. König, ktorý založil prvú Hradnú komisiu. Komisia začala zhromažďovať finančné prostriedky na založenie inštitúcie a Maďarskému národnému múzeu do Budapešti poslala žiadosť o vykonanie archeologického výskumu Fiľakovského hradu. Výskum sa začal v roku 1944 pod vedením dr. Jánosa Kalmára. Vojna však prerušila tak proces zakladania múzea ako i samotný výskum.
Prvé dodnes existujúce regionálne múzeum „slovenskej časti“ Novohradu vzniklo vo Fiľakove v roku 1951 pod názvom Okresné vlastivedné múzeum pre okres Fiľakovo. V r. 1960 bolo pretransformované na Mestské múzeum. V roku 1967 sa do mesta prisťahovalo Okresné vlastivedné múzeum pre okres Lučenec, sídliace od roku 1955 na haličskom zámku (od roku 1971 fungovalo pod názvom Novohradské múzeum vo Fiľakove), ku ktorému bolo Mestské múzeum pričlenené v roku 1976 ako jeho samostatné oddelenie. V období 1967 až 1984 existovali v meste dve stále expozície: expozícia Mestského múzea na prízemí františkánskeho kláštora a expozícia Novohradského múzea v priestoroch tzv. Vigada (budova mestskej reduty z roku 1900, od roku 1940 meštianska škola). V roku 1984 sa však Novohradské múzeum kvôli nevyhovujúcim priestorom odsťahovalo do Lučenca a v roku 1988 bola rozobratá aj expozícia v kláštore. Mesto, ktoré sa ešte nedávno pýšilo dvoma expozíciami, zostalo na rok nežnej revolúcie bez múzejnej inštitúcie.
V roku 1993 sa začala nová kapitola histórie fiľakovského múzea. Žiadosti mesta vyhovelo Ministerstvo kultúry SR, ako vtedajší zriaďovateľ Novohradského múzea, a časť zbierok Mestského múzea, chátrajúcich už šesť rokov v rôznych nestrážených depozitároch, bola darovaná mestu Fiľakovo. Obnovené Mestské múzeum sa stalo oddelením Mestského kultúrneho strediska a stála expozícia bola otvorená v roku 1994 v troch miestnostiach Vigada. Po pätnástich rokoch sa však ukázala potreba reorganizovania inštitúcie.
Myšlienka založenia hradného múzea sa v rozvojových plánoch samosprávy objavila opäť v roku 2005. V rokoch 2006-2007 prebehla rekonštrukcia interiéru Bebekovej bašty i jeho adaptácia na múzejné účely. V apríli 2007 bolo založené Hradné múzeum vo Fiľakove, ktorej bol delimitovaný majetok Mestského múzea a pridelený do správy Fiľakovský hrad.
Fiľakovský hrad
Prvá písomná zmienka je z listu pápežovi z roku 1242, v ktorom je fiľakovský hrad spomínaný ako jeden z hradov, ktoré prežili tatárske nájazdy.
Expozície
V auguste 2008 sprístupnilo HMF na troch spodných podlažiach päťposchodovej Bebekovej bašty stálu expozíciu pod názvom „Stáročia Fiľakovského hradu“, ktorá návštevníkov oboznamuje s históriou mesta a hradu od prvej písomnej zmienky po zničenie hradu v roku 1682. Vystavené sú tak vzácne stredoveké a včasnonovoveké fiľakovské hradné nálezy zo Slovenského národného múzea (kachlice s vyobrazeniami stredovekých uhorských kráľov a svätcov), ako aj pôvodné kľúče hradu a predmety pochádzajúce z obdobia 39-ročnej tureckej okupácie Fiľakova. Súčasťou expozície sú aj hodnotné exponáty z najvýznamnejších archeologických lokalít okolia Fiľakova - časť hodejovského bronzového pokladu, kovania opaskov z obdobia avarského kaganátu, pochádzajúce z chotára obce Prša, a hrobová keramika z doby bronzovej z neďalekých Radzoviec (výpožička z Novohradského múzea a galérie).
Po otvorení druhej stálej expozície v roku 2011 s názvom „Pozostatky vyhynutých stavovcov v okolí Fiľakova", zabrala prízemie paleontologická výstava. V roku 2017 Hradné múzeum vo Fiľakove rozšírilo a zmodernizovalo svoje zbierky a muzeálne priestory. Paleontologické nálezy doplnili skameneliny bezstavovcov, odtlačky rastlín a lastúrnikov z okolia Fiľakova, a tým sa názov výstavy zmenil na „Pamiatky skamenelého života v okolí Fiľakova“. Ďalšie výstavné priestory obohatila rekonštrukcia avarského mužského hrobu, slávnostného ženského oblečenia z doby bronzovej a oblečenia Štefana Koháryho II. - posledného hradného kapitána. Pribudli dve novozreštaurované olejomaľby svätcov z 18. storočia, ako aj nálezový materiál z archeologických výskumov posledného desaťročia. Na štvrtom podlaží sa vytvoril oddychový kútik s veľkoplošnými obrazovkami, kde sa premieta video s 3D rekonštrukciou pôvodného stavu hradu a zábery z rozličných podujatí.
Mestské vlastivedné múzeum funguje ďalej ako oddelenie Hradného múzea. Jeho expozícia bola zatvorená v lete 2008. Po rozsiahlej rekonštrukcii budovy sa návštevníkom v roku 2014 sprístupnila nová stála expozícia s názvom „Od fiľakovskej palmy k svetoznámemu kohútovi", venovaná dejinám Fiľakova po zničení hradu s dôrazom na históriu miestneho priemyslu (smaltovne). Hradné múzeum organizuje krátkodobé výstavy tak v galérii Mestského vlastivedného múzea, ako aj na najvyššom poschodí Bebekovej bašty.
Od fiľakovskej palmy k svetoznámemu kohútovi (2014)
Výstava vznikajúca výsledkom šesťročnej prípravnej práce mapuje dejiny mesta od zruinovania hradu v roku 1682, respektíve od znovuosídlenia mestečka po 60-te roky 20. storočia, prezentáciou hnuteľných kultúrnych pamiatok miestnej šľachty a remeselníkov, ako aj kultúrneho dedičstva katolíckeho obyvateľstva okolia. Popri ľudovom umení maďarskej etnografickej skupiny Palócov, žijúcej aj na území severného Novohradu a juhozápadného Gemera, poukazuje expozícia aj na multietnický charakter mikroregiónu. Samostatnú miestnosť venovali autori výstavy tradíciám miestnej smaltovne, respektíve miestnym priemyselným závodom. Krásne zdobené kusy smaltovaného riadu budú prezentované spolu s produktmi výrobní sporákov, kachieľ, drevovýroby a iných výrobných oddelení továrne, ktoré budú obklopené fotografiami dokumentujúcimi industrializáciu mesta. Palma zakomponovaná do názvu expozície sa do symbolov mesta dostala zo stredovekého rodového erbu Bebekovcov začiatkom 18. storočia, a kohút v ochrannej značke smaltovne roznášal dobrú povesť novohradského mestečka po celom svete, mieste závody totiž v druhej polovici 20. storočia exportovali do štyroch svetadielov, v Európe od Grécka po Švédsko, v Ázii od Iránu po Singapur, v Afrike od Maroka po Čad, v Amerike od Kanady po Paraguay. Pri inštalovaní výstavy doplnilo Hradné múzeum vo Fiľakove svoje zbierky exponátmi Novohradského múzea a galérie z Lučenca, a vzácnymi starými predmetmi vypožičanými z miestneho františkánskeho kláštora.
Od mája 2018 je pre návštevníkov sprístupnená aj podzemná chodba (protiletecký úkryt) vytesaná do skaly pod fiľakovským hradom, v ktorej je umiestnená inštalácia dokumentujúca miestne udalosti druhej svetovej vojny. Toto obdobie približuje 19 náučných panelov a predmety, ktoré boli v meste a v blízkom okolí používané počas vojny. Sú to míny, časti pušiek, zneškodnená munícia či vojenská výstroj a uniformy.