Horehronské múzeum, Brezno
Od zrnka k hrnku
,,Keby sa zrnko nespracovalo, nedostalo by sa do hrnka.“
Chlieb patrí medzi najstaršie potraviny vôbec. Pôsobí síce jednoducho, napriek tomu patrí medzi najuctievanejšie druhy pečiva. Sprevádza nás nielen počas bežných dni, ale ozdobí aj sviatočný stôl.
Horehronské múzeu pripravilo interaktívnu výstavu o spracovaní obilia a chlebovinách na Horehroní z obdobia 19. – 20. storočia koncipovanú do troch samostatných celkov, ktoré spolu úzko súvisia. Prvý je venovaný práve chlebu a jeho variantom, zachytáva druhy pečiva na Horehroní (koláče a zvykoslovné pečivo) z obdobia od konca 19. až do druhej polovice 20. storočia. Doplnená je QR kódmi, kde sa návštevník dozvie viac informácií a zaujímavostí a kde nechýbajú fotografie zo zbierkového fondu múzea. Druhý celok predstavuje technológiu mletia obilia prostredníctvom konkrétneho vodného mlyna „u Čipkov“ z Predajnej, národnej kultúrnej pamiatky. Nachádzajú sa tu viaceré interaktívne prvky, k použitiu ktorých nabáda aj samotná kurátorka výstavy Denisa Čiefová: „Nebojte sa ruku ponoriť do obilia, či preosiať múku, aby ste sa dozvedeli viac“. Tretia časť výstavy je určená pre každé umelecké oko. Jej obsahom sú veľkoformátové fotografie mlyna v Predajnej s umeleckým nádychom. Koncovou bodkou je miestnosť venovaná zážitku s modelovania pečiva hravou formou pomocou prírodných materiálov – kinetický piesok a hlina.
Na výstavu nadväzujú interaktívne a zážitkové podujatia (Zážitkové omrvinky, Jedlá tradícia, Upeč si magnetku, Meniaci sa obraz), ktoré sa budú počas trvania výstavy cyklicky opakovať tak, aby sa ich mohol zúčastniť každý – mladý či starý, pracujúci či študent.
Kontaktné údaje
Nám. gen M. R. Štefánika 55/47, 977 01 Brezno
Tel.: +421 48 611 24 53, +421 48 611 22 83
E-mail: muzeum@horehronskemuzeum.sk
Www: www.horehronskemuzeum.sk
Otváracie hodiny
ŽIVOT A KULTÚRA ĽUDU NA HOREHRONÍ
- stála národopisná expozícia
október - máj:
utorok - nedeľa: 9:00 – 17:00
posledný vstup o 16:30
jún - september:
utorok - nedeľa: 10:00 - 18:00
posledný vstup o 17:30
(štátne sviatky a dni pracovného pokoja otvorené)
Vstup každú polhodinu, obedová prestávka 12:00 - 12:30
BREZNO V PREMENÁCH ČASU
- stála historická expozícia a aktuálne výstavy
október - máj:
utorok - nedeľa: 9:00 – 17:00
posledný vstup o 16:30
jún - september:
utorok - nedeľa: 10:00 - 18:00
posledný vstup o 17:30
(štátne sviatky a dni pracovného pokoja otvorené)
obedová prestávka 12:00 - 12:30
HROMADNÉ návštevy prosím nahláste vopred na t.č. 048/6112283
LITERÁRNE BREZNO - stála literárna expozícia:
október - máj:
utorok – nedeľa: na objednávku (posledný vstup 16.30)
jún - september:
utorok – nedeľa: na objednávku(posledný vstup 16.30)
streda v párnom týždni: 16.00 – KOMENTOVANÁ PREHLIADKA
tel. kontakt: +421 48 6112543
MESTSKÁ VEŽA:
utorok - piatok: 8:00 – 17:00, posledný vstup 16:30
sobota, nedeľa: 13:00 - 19:00, posledný vstup 18:30
obedová prestávka 12:00 - 12:30
Možnosti vstupu, vstupné
Stále expozície/Výstavy
Základné vstupné - dospelí: 2 €
Vstupné do Mestskej veže
Prístup pre vozičkárov: NIE
História-popis
HOREHRONSKÉ MÚZEUM (HMB) vzniklo v roku 1960 ako vlastivedné múzeum breznianskeho okresu. V roku 1965 nadobudlo štatút regionálneho múzea, so zameraním na históriu a národopis horného Pohronia (geograficky vymedzené územie medzi Banskou Bystricou a Telgártom nachádzajúce sa v údolí rieky Hron). Aj v súčasnom období má múzeum regionálnu pôsobnosť a prostredníctvom svojich zbierok poskytuje návštevníkom obraz o dejinách a kultúre okresov Brezno a Banská Bystrica. V roku 2002 sa novým zriaďovateľom múzea stal Banskobystrický samosprávny kraj.
Múzeum sídli v budove historickej mestskej radnice na breznianskom námestí. Bola vybudovaná v roku 1770 prestavbou staršej, renesančnej budovy. V roku 1779 bola poškodená požiarom, v rokoch 1779 – 1780 nadobudla súčasnú, neskorobarokovú podobu. V týchto priestoroch je umiestnená stála etnografická expozícia. V renovovanom meštianskom dome č. 13 na Námestí gen. M. R. Štefánika, ktorý pochádza z konca 16. storočia sa nachádza stála historická expozícia. Pod správu Horehronského múzea patrí v Brezne aj roľnícko-remeselnícka usadlosť farbiara modrotlače na Rázusovej ulici č. 20 so vzácnou technickou pamiatkou – drevenou mangľovňou, ktorá sa pýši titulom národnej kultúrnej pamiatky od roku 1973. Tento vzácny a plne funkčný mechanizmus predstavuje (s troškou nadsádzky) najväčšiu „žehličku“ na Slovensku, pretože drevená vaňa naplnená kamením, pod ktorú sa podkladali valce s navinutým plátnom meria 8 x 1 x 1m a váži niekoľko ton. Mangeľ v správe Horehronského múzea je poslednou pamiatkou svojho druhu na Slovensku prezentovanou „in situ“, avšak z bezpečnostných dôvodov nie je verejnosti bežne dostupný.
Expozície
Národopisná expozícia s názvom „Život a kultúra ľudu na Horehroní“ sprostredkúva v niekoľkých tematických celkoch obraz tradičnej materiálnej kultúry na Horehroní – ľudové zamestnania, odievanie, bývanie, výroba. V roku 2007 bola expozícia, aj s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, obnovená. V rámci tejto reinštalácie sa obohatili existujúce tematické celky o nové zbierkové predmety. Jej obsah sa rozšíril o samostatnú tému, ktorá je venovaná vybraným remeslám z Brezna: farbiarstvu, krajčírstvu, debnárstvu, kožušníctvu, tkáčstvu a výrobe likérov a sódovej vody.
Historická expozícia „Brezno v premenách času“ zachytáva prostredníctvom predmetov z historického zbierkového fondu múzea dejiny mesta Brezna od jeho vzniku do roku 1918. Venuje sa aj osobnostiam, ktoré svojím pôsobením ovplyvnili v tomto období brezniansku spoločnosť.
Knižnica múzea obsahuje vyše 10 000 knižných jednotiek základnej spoločenskovednej literatúry, historických tlačí a beletrie domácich – regionálnych autorov. Slúži návštevníkom na prezenčné štúdium. K dispozícii je aj učebňa, kde sa konajú prednášky a vyučovacie hodiny s možnosťou premietania dokumentárnych videozáznamov z archívu HMB.
Literárne Brezno - Martin Rázus a ďalšie literárne osobnosti mesta
- stála expozícia v priestoroch evanjelickej fary v Brezne
Mestská veža
Mestská veža dominuje breznianskemu námestiu od roku 1833. Táto mohutná, kamenná hranolovitá stavba, ktorej hrúbka múrov presahuje miestami až 2 m, nahradila predchádzajúce drevené veže, stojace na náprotivnej strane, v blízkosti radnice. Postavili ju na pôdoryse 10 x 10 m, v blízkosti prvého kostola, ktorý zhorel v roku 1517, na takmer prázdnej južnej časti námestia. Na najvyššom piatom podlaží bol zriadený byt zvonára a strážnika zároveň, ktorý dohliadal na bezpečnosť mesta a častý výskyt požiarov. Ako jedná z mála veží na Slovensku bola teda trvalo obývaná.
Zaujíma Vás aký pohľad sa každý deň naskytol zvonárovi z okna svojho bytu? Ste zvedaví na jedinú pamiatku, ktorá ostala ako spomienka na hrozivý požiar mesta z roku 1779? Alebo chcete spoznať príbeh pomníka najznámejšej osobnosti Slovenska, ktorý vnímate pri pohľade z veže?
Prijmite teda naše pozvanie na prehliadku.
Rezervácie na komentovanú prehliadku na: +421 940 632 414