Historické múzeum SNM, Bratislava

Príbeh holíčskej manufaktúry

Typ akcie:
Historické múzeum SNM, Bratislava
Dátum:
5.4.2023
Do:
31.12.2024
Čas:
Popis:

Výrobky holíčskej manufaktúry, ktorú v prvej polovici 18. storočia založil manžel Márie Terézie František Štefan Lotrinský, aby povzniesol priemyselné podnikanie v krajine, sú stále atraktívnymi a dobre predávanými po celom svete. V múzeách patria k cenným akvizíciám a k jedným z najdôležitejších zbierkových predmetov, ktoré pamäťové inštitúcie s obľubou vystavujú aj v  stálych expozíciách. Jedálenské servisy a nádoby vyrábané vo veľkosériách, dekoratívne stolové predmety, predmety dennej potreby, ale aj solitérne kusy či drobné plastiky predstavujú život a stolovanie nielen vysokej šľachty, pre ktorú boli pôvodne určené, ale aj odberateľov z radov mešťanov.

Výstava holíčskej keramiky, tak ako ju pripravili jej autori, kurátorka PhDr. Andrea Milanová, PhD. a PhDr. Daniel Hupko, PhD.,  prezentuje rôznorodú škálu tvarov, dekórov a výrobkov spoločne s ukážkami tvorby svetových dielní, ktoré ju ovplyvnili. Vystavené predmety sú nielen zo zbierok Slovenského národného múzea – Historického múzea vlastniaceho najväčšiu muzeálnu zbierku na Slovensku, ale vďaka spolupráci s vybranými múzeami a súkromným zberateľom, ktorí na výstavu zapožičali predmety, sa podarilo zhromaždiť významnú kolekciu, ktorá širokej odbornej a laickej verejnosti predstavuje výrobky holičskej manufaktúry po prvýkrát v rozsahu, ktorý zodpovedá takmer celej šírke v Holíči vyrábaného fajansového a kameninového tovaru. Rovnako prvýkrát predstavuje aj práce ľudových hrnčiarov, pre ktorých sa holíčska produkcia stala dôležitou inšpiráciou.

Výstava Príbeh holíčskej manufaktúry bude pre verejnosť prístupná od 5.4. 2023 na 3. poschodí Bratislavského hradu denne okrem utorka v čase od 10,00 do 18,00 h (posledný vstup je o 17,00 h). 

Kontaktné údaje

Historické múzeum SNM, BratislavaBratislavský hrad
P.O.BOX 13, 810 06 Bratislava 16
Tel.: +421 2 20 48 31 10, +421 915 99 33 01, +421 915 99 33 03
E-mail: bratislavskyhrad@snm.sk
Www: www.snm.sk, www.bratislava-hrad.sk

Otváracie hodiny

pondelok, streda - nedeľa: 10.00 - 18.00, posledný vstup: 17.00

Možnosti vstupu, vstupné

https://www.snm.sk/?historicke-muzeum-vstupne

História-popis

Historické múzeum patrí medzi najvýznamnejšie a zároveň najväčšie múzeá na Slovensku. Jeho predchodcom bol v roku 1961 Historický odbor novokoncipovaného SNM, z ktorého sa stal v roku 1970 Historický ústav. Tento bol v roku 1989 premenovaný na Historické múzeum SNM.
Múzeum zhromažďuje, všestranne ochraňuje, vedecky spracúva a sprístupňuje múzejné zbierky dokumentujúce dejiny Slovenska od stredoveku (v oblasti numizmatiky od najstarších čias) po súčasnosť. Je metodickým a vedecko - výskumným pracoviskom s celoslovenskou pôsobnosťou.
Od roku 1968 sídli na Bratislavskom hrade, kde má expozičné a výstavné priestory, depozitáre, odborné i reštaurátorské pracoviská. Vo svojich fondoch opatruje takmer 250 000 zbierkových predmetov z oblasti národných dejín, výtvarného umenia a kultúry, tradičných i umeleckých remesiel, numizmatiky, etnografie, vojenstva, hospodárstva, dejín zahraničných Slovákov, chorvátskej kultúry na Slovensku a mimoeurópskych kultúr. Viaceré zbierky múzea sú najväčšie na Slovensku (numizmatika, historický a ľudový textil, sklo a keramika, militárie, remeslá, historické tlače, sakrálne a ľudové výtvarné umenie). Zbierkové predmety boli v posledných rokoch uložené do špecializovaných depozitárov podľa druhu materiálu.

Dokumentačné centrum slovenského vysťahovalectva

- nová organizačná zložka Slovenského národného múzea

Slovenské národné múzeum (SNM) si v predvečer Dňa zahraničných Slovákov (5. júl) dovoľuje informovať, že 1. júla 2022 vzniklo Dokumentačné centrum slovenského vysťahovalectva, ako nová organizačná zložka SNM – Historického múzea v Bratislave.   

Dokumentačné centrum slovenského vysťahovalectva bolo vytvorené na základe uznesenia vlády, (č. 387/2022 zo dňa 8. 6. 2022), ktoré je súčasťou Koncepcie štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí na obdobie rokov 2022 – 2026. Vytvorením Dokumentačného centra poverilo Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (MK SR) generálneho riaditeľa SNM zo dňa 17. 6. 2022. Jednou z hlavných úloh Dokumentačného centra bude spolupráca na koncepcii Múzea slovenského vysťahovalectva, ako aj na príprave podkladov jeho budovy. Celý projekt zabezpečuje MK SR.

Pamätník a samostatná pamäťová inštitúcia – Múzeum slovenského vysťahovalectva, ako súčasť Slovenského národného múzea, má byť vybudovaný v Bratislave do roku 2028. V tejto súvislosti vládny kabinet uložil príslušné úlohy Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Ministerstvu kultúry SR: rezort má okrem vytvorenia Dokumentačného centra predložiť do konca aktuálneho roka návrh na zriadenie múzea a zo svojej rozpočtovej kapitoly naň prispievať každoročne, až do vybudovania sumou 100 000 eur. Spolu s magistrátom hlavného mesta Slovenskej republiky a Metropolitným inštitútom Bratislavy ministerstvo zabezpečí vypracovanie projektovej dokumentácie, uskutoční architektonickú súťaž a uzavrie zmluvy s dodávateľom na výstavbu múzea. Schválené uznesenie vlády predpokladá, že od roku 2029 bude na prevádzku Múzea slovenského vysťahovalectva v štátnom rozpočte vyčlenená suma jeden milión eur ročne.

„Slovenské národné múzeum už niekoľko desaťročí zbiera predmety spojené so životom Slovákov v zahraničí tak, ako to vyplýva zo zriaďovacej listiny SNM. V súčasnosti múzeum spolupracuje s inštitúciou National Czech and Slovak Museum and Library v Cedar Rapids  (Iowa, USA), ktorá je oficiálnou kultúrnou ustanovizňou na zabezpečenie zbierkovej a popularizačnej činnosť pre Slovákov a Čechov v Spojených štátoch amerických.
Za posledných 150 rokov emigrovala za hranice vlasti takmer jedna tretina Slovákov. Teší nás preto, že v blízkej budúcnosti vznikne samostatná vedecko-výstkumná inštitúcia – Múzeum slovenského vysťahovalectva, ktorá bude mapovať, skúmať a sprístupňovať verejnosti činnosť a dedičstvo krajanov v zahraničí,“ uviedol Branislav Panis, generálny riaditeľ SNM.

Expozície

Dejiny Slovenska od praveku po Veľkú Moravu

Najstaršie dejiny nášho územia predstavuje prvá časť expozície Dejiny Slovenska. Vzácne archeologické nálezy z praveku, príchod prvých etník na naše územie až po prvý štátny útvar Slovanov.

Klenotnica

Klenotnica je schránka či miestnosť, kde sa uchovávajú klenoty a drahocennosti. Priestor Klenotnice na Bratislavskom hrade prezentuje striebornícke práce patriace k najatraktívnejším predmetom zo zbierkového fondu drahých kovov SNM-Historického múzea. V duchu slohových orientácií, dobového vkusu a estetických nárokov danej doby predstavuje umelecko-remeselnú zručnosť, vkus a cit zlatníckych majstrov. Dokumentuje rôznorodosť a ornamentálne bohatstvo slohov, náročnosť zlatníckych techník, ale aj estetické požiadavky objednávateľov.
V expozícii Klenotnice sú vystavené výnimočné úžitkové predmety, používané najčastejšie pri stolovaní, doplnené o práce dekoratívne či reprezentačné, pochádzajúce predovšetkým zo Slovenska, Rakúska a Nemecka z obdobia od 17. storočia až do prvej polovice 20. storočia.

Najstaršie dejiny Slovenska

Expozícia prezentuje územie Slovenska od staršej kamennej doby až po koniec stredoveku ako teritórium s bohatou a zaujímavou históriou. Vystavené exponáty, rekonštrukcie a dokumentárny film približujú návštevníkom poznatky o remeselnej zručnosti, spoločenskej organizácii a do istej miery aj o duchovnom živote našich predkov. Expozícia je sprístupnená aj zrakovo postihnutým návštevníkom prostredníctvom hmatovej línie s exponátmi a zvukového sprievodcu v slovenskom, anglickom, nemeckom a maďarskom jazyku.

Historické múzeum je súčasťou SNM Bratislava.

Fotogaléria


 

Múzeum na mape

ÚvodÚvodná stránka