Archeologické múzeum v prírode, Liptovská Mara – Havránok
Kontaktné údaje
032 23 Liptovská Sielnica
Kontakt: +421 905 790218
Informácie: Liptovské múzeum v Ružomberku, tel.: +421 44 4322468, 4303533
E-mail: havranok@liptovskemuzeum.sk
Www: www.liptovskemuzeum.sk
Otváracie hodiny
https://www.liptovskemuzeum.sk/havranok-otvaracie-hodiny
Možnosti vstupu, vstupné
Základné vstupné: 4 €
Zľavnené vstupné: 2 €
Podrobnosti: https://www.liptovskemuzeum.sk/havranok-cennik
Prístup pre vozičkárov: NIE
História-popis
Archeologické múzeum v prírode Liptovská Mara - Havránok patrí k najvýznamnejším archeologickým lokalitám Liptova. V súvislosti so stavbou vodného diela Liptovská Mara v oblasti od polovice 60. rokov 20. storočia prebiehal archeologický výskum. Archeologické múzeum v prírode na Havránku vzniklo ako myšlienka zachovať a náročnejším spôsobom prezentovať širokej verejnosti výsledky dlhoročného bádania na tejto lokalite. V roku 1991 bolo Hradisko Havránok vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti sa tu nachádza stála expozícia rekonštruovaných objektov z mladšej doby železnej ( sídelný dvorec s hrnčiarskou dielňou a hospodárskymi objektmi, svätyňa s dláždenou podlahou a obetnou jamou, viacnásobné opevnenie so vstupnými bránami ) a stredoveku (drevozemný hrádok s opevnením z 12. - 16. storočia).
Počas turistickej sezóny sú pre návštevníkov pripravované rôzne programové podujatia, ktoré prezentujú bežný život pravekých obyvateľov Havránku. V rámci regionálnej výchovy Liptovské múzeum v Ružomberku organizuje pravidelné kultúrno-výchovné podujatia pre základné a stredné školy, zamerané na prezentáciu dobového života Keltov a obyvateľstva púchovskej kultúry. Ich špecifickou formou je aktívna účasť žiakov ZŠ v Kvačanoch počas realizácie partnerského programu Deti deťom.
Expozície
Areál s náznakovými rekonštrukciami obytných, fortifikačných a kultových objektov z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej, jedna z najznámejších a najdôležitejších lokalít púchovskej kultúry na Slovensku. Unikátna opevnená svätyňa so stopami keltských náboženských rituálov zohrávala v dobe svojej existencie úlohu duchovného centra, presahujúceho hranice regiónu. Súčasťou archeologického múzea je aj pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie, ktorého história siaha až do 12. storočia, a základy a opevnenie stredovekého hrádku na vrchole Havránku.
Múzeum je vysunutou expozíciou Liptovského múzea Ružomberok